24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Marx ponownie przewodniczącym COMECE

Ocena: 0
3070
Kard. Reinhard Marx został ponownie wybrany przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Będzie to jego druga, trzyletnia kadencja na tym stanowisku.
20150320 14:09
pb (KAI/COMECE) / Bruksela, mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
 
Wiceprzewodniczącymi zostali ponownie biskupi: Jean Kockerols z Belgii i Gianni Ambrosio z Włoch. Funkcji tej nie będzie już natomiast pełnił dotychczasowy trzeci wiceprzewodniczący, bp Virgil Bercea z Rumunii. Tym samym swego przedstawiciela w Prezydium COMECE nie ma już Europa Wschodnia.

W czasie zakończonego dziś w Brukseli trzydniowego zgromadzenia plenarnego biskupi z COMECE przedyskutowali program pracy nowej Komisji Europejskiej z jej przewodniczącym Jeanem-Claudem Junckerem w wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. W przededniu szczytu Unii Europejskiej, poświęconego głównie kryzysowi w Grecji, biskupi omówili z szefami Komisji obecną sytuację w Europie, przyszłość strefy euro i jednoczenia kontynentu.

Dla kard. Marxa spotkanie to było „jasnym sygnałem zainteresowania Komisji kontynuacją dialogu z Kościołami”. Przewodniczący COMECE zapewnił władze Komisji, że Kościół katolicki nadal będzie konstruktywnie towarzyszył procesowi integracji europejskiej. – Projekt integracji europejskiej osiągnął wyjątkowy sukces szczególnie dzięki rynkowi wewnętrznemu. Jednak dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Unia Europejska potrzebuje spójności inspirowanej wartościami chrześcijańskimi. Europa nie sprowadza się do euro – podkreślił niemiecki purpurat.

Biskupi spotkali się też z byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, Hermanem Van Rompuyem, który przedstawił im swoją wizję obecnych wyzwań stojących przed polityką europejską.

W związku z zamachami w Paryżu z 9 stycznia br. członkowie COMECE poświęcili jeden wieczór na dyskusję z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jeanem-Louisem Tauranem nt. potencjału dialogu między chrześcijanami i muzułmanami i jego wpływu na pokojowe współżycie w Europie.

Następne zgromadzenie plenarne COMECE odbędzie się w dniach 28-30 października br. nie w Brukseli, lecz w Paryżu, w związku z zaplanowanym na grudzień w stolicy Francji szczytem Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatycznych.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej powstała 3 marca 1980 r., w rok po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od początku skupiała konferencje biskupie krajów należących wówczas do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), z której wyłoniła się dzisiejsza Unia Europejska. Episkopaty krajowe są w niej reprezentowane przez wyznaczonych przez nie delegatów. Przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski jest obecnie biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter