Kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę na Cmentarzu Powstańców Warszawy w 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Tradycyjnie już spotykamy się tu na modlitwie za zmarłych powstańców, dziękując Bogu za ofiarę ich życia w intencji wolnej Warszawy i wolnej Polski, za ich poświęcenie, trud" – mówił metropolita warszawski.
PAP/Albert ZawadaW kazaniu kard. Nycz podziękował zebranym za udział w uroczystościach i Mszy świętej.
Niejako w sensie dosłownym stawimy ołtarz świętej Eucharystii, która zawsze jest dziękczynieniem Bogu, na prochach tych, którzy uczestniczyli w powstaniu, i w jego czasie ofiarowali swe życie za Polskę. Modlimy się także za tych wszystkich, którzy przeżyli powstanie i potem ciagu lat umierali. Modlimy się również za mieszkańców Warszawy, którzy wspierali powstańców.
– dodał.
Wspominając żyjących uczestników powstania, wymienił obecną na liturgii Wandę Traczyk-Stawską. Podziękował jej, że od lat zabiega o tę Mszę. "Bogu dzięki, że jesteście i pamiętacie o tej modlitwie za zmarłych" - mówił.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o połowie ryb wskazał, że ten eschatologiczny obraz różnorodnych ryb w sieci jest "najgłębszym uzasadnieniem naszej modlitwy za zmarłych". "Pan Jesus kończy pytaniem, czy zrozumieliście to wszystko, a uczniowie mówią, że tak. Obyśmy jako wierzący uznający potrzebę i wartość modlitwy za zmarłych powstańców potrafili zrozumieć potrzebę tej Mszy świętej. Żebyśmy w tej modlitwie za zmarłych widzieli ten ważny wymiar obchodów rocznicy powstania, widzieli też ważny element polityki historycznej" - dodał.
Odnosząc się do pierwszego czytania, gdzie prorok ukazuje Boga jako garncarza, kaznodzieja zachęcił do refleksji, na ile jako szanujący wolną wolę potrafimy poddać się formowaniu Boga.
Mszę koncelebrowali m. in. ordynariusz polowy bp Wiesław Lechowicz i ks. ppłk Marcin Janocha. W modlitwie udział wzięli uczestnicy Powstania, na czele z Wandą Traczyk-Stawską, sanitariuszką, żołnierzem Powstania Warszawskiego, honorową obywatelką miasta stołecznego Warszawy, Rycerze Jana Pawła II, warszawiacy.
Śpiew podczas liturgii poprowadził Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Przed Mszą świętą miała miejsce tradycyjna modlitwa międzyreligijna.
Cmentarz Powstańców Warszawy zlokalizowany na terenie Cmentarza Wolskiego jest największym w Polsce cmentarzem wojennym. Spoczywają tam żołnierze powstania warszawskiego i jego ofiary cywilne, a także w niewielkim procencie żołnierze polegli w innych działaniach II wojny światowej w Warszawie.
Uroczyste poświęcenie i otwarcie nekropolii, która została nazwana najpierw Cmentarzem Poległych w Powstaniu, a od połowy lat 50. ub. wieku Cmentarzem Powstańców Warszawskich odbyło się 29 listopada 1945 r. Już w listopadzie rozpoczęły się pochówki zwłok zbieranych z terenu całej Warszawy. Nekropolię systematycznie powiększano.
Cmentarz otwarto z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych początkowo do zbiorowych grobów „przejściowych” z ulic i placów Warszawy, poległych głównie podczas powstania warszawskiego.
Największy i najbardziej wstrząsający pogrzeb odbył się 6 sierpnia 1946 r. Przez miasto ruszył kondukt pogrzebowy wiozący prochy i szczątki ludzi pomordowanych i spalonych przez Niemców w Powstaniu na Woli, w okolicach Pawiaka, siedzibie gestapo w alei Szucha i ruinach przedwojennego Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich.