20 stycznia
czwartek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Kasper skrytykował niemiecką drogę synodalną: czy to jest jeszcze katolickie?

Ocena: 5
381

Kard. Walter Kasper podkreśla, że trwający w Niemczech proces zdecydowanie odbiegł od Soboru Watykańskiego II, szczególnie gdy chodzi o sakramentalne rozumienie Kościoła i biskupstwa. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan stwierdza również, że „wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie”.

Fot. print screen youtube/ YouTube katholisch1tv

W wygłoszonym w Rzymie wykładzie kard. Kasper krytycznie odniósł się do niemieckiej drogi synodalnej, która, jak podkreślił, „próbuje wymyślić Kościół na nowo”. Budzi to, jak wskazał, wiele pytań o katolickość tego procesu. Jednocześnie niemiecki purpurat poparł alternatywną propozycję drogi synodalnej, która została zaprezentowana przez bp. Rudolfa Voderholzera z Ratyzbony w dokumencie „Władza i odpowiedzialność”.

Rozpoznaje on otwarte pytania, jakie pozostawił Sobór i stara się kontynuować drogę Soboru, na jego bezpiecznych fundamentach.

– zaznaczył kard. Kasper. Dodał, że czyniąc to, pokazuje, iż „wywracanie wszystkiego do góry nogami nie jest konieczne” i że „można wyjść poza Sobór, w duchu Soboru, bez wchodzenia w konflikt z nauczaniem Kościoła”.

Jest to droga żywej tradycji, droga Kościoła.

– dodał hierarcha. Podkreślił, że nowa propozycja „rozumie tradycję nie jako twierdzę wydającą zakazy, ale jako zaproszenie do wyruszenia w drogę Kościoła i bycia zaskakiwanym przez nowe spojrzenia".

Komentatorzy wskazują, że kard. Kasper podkreśla, jak ważne na drodze synodalnej jest zmaganie się o rozwiązania, które mogą poprzeć wszyscy. Stąd zależy mu na otwartej i żywej debacie, której wielu członków drogi synodalnej odmawia osobom myślącym inaczej niż one. Przykładem tego jest fakt, że odmówiły podjęcia refleksji na temat propozycji zaproponowanej przez bp. Voderholzera.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. św. Fabiana, papieża i męczennika/ wsp. św. Sebastiana, męczennika
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter