19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Grech o roboczym dokumencie na kontynentalny etap synodu: Lud Boży chce odnowy Kościoła

Ocena: 0
658

Treść dokumentu roboczego na kontynentalny etap synodu biskupów jest wyraźnym świadectwem trwającego w Kościele procesu – powiedział podczas jego prezentacji sekretarz generalny synodu. Nadesłane do Watykanu syntezy świadczą o tym, że tam, gdzie konsultacje miały miejsce, przyniosły obfite owoce – dodał.

Fot. VaticanMedia - kard. Mario Grech

Czytaj: Wnioski z dokumentu roboczego Synodu o synodalności

Kard. Mario Grech przyznał, że redaktorzy dokumentu byli zaskoczeni szczególną zbieżnością w wielu punktach wypowiedzi pochodzących z bardzo różnych kontekstów kościelnych i kulturowych. "Lud Boży pozostaje zgodny co do tego, że Kościół wymaga dziś głębokiej odnowy" – dodał maltański purpurat.

Etap kontynentalny stanowi kolejny moment rozeznania, w którym siedem Zgromadzeń kontynentalnych będzie mogło ocenić, czy i na ile otrzymany przez nie dokument odpowiada życiu i oczekiwaniom Kościołów na ich kontynencie. Aby zapewnić organiczność tego etapu w procesie synodalnym, zgromadzenia kontynentalne muszą być również związane z dynamiką proroctwa-rozpoznawania. Może to nastąpić jedynie poprzez powrót dokumentu do podmiotu proroctwa, czyli do Ludu Bożego żyjącego w Kościołach partykularnych. Taki wybór nie odpowiada kryterium organizacyjnemu, lecz zasadzie synodalnej: przesłanie dokumentu biskupom w Kościołach partykularnych zwraca Ludowi Bożemu owoce procesu zapoczątkowanego przez konsultacje w Kościołach partykularnych. Jeśli rzeczywiście potrafimy rozpoznać, co Duch mówi do Kościoła, słuchając Ludu Bożego, to temu Ludowi żyjącemu w Kościołach musimy zwrócić ten dokument. Dobrze by było, aby każdy Kościół czytał ów tekst z szerokim zaangażowaniem Ludu Bożego

mówił w Radiu Watykańskim kard. Grech.

*****

Dokument roboczy na kontynentalny etap procesu synodalnego zaprezentowano w miniony czwartek. Został on opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Autorzy dokumentu wyrażają zadowolenie z dotychczasowego przebiegu procesu synodalnego. Twierdzą, że na poziome ogólnoświatowym zaangażowanie w ten proces przekroczyło wszelkie oczekiwania. Jego uczestnicy żyją pragnieniem Kościoła coraz bardziej synodalnego. Synodalność nie jest już dla nich pojęciem abstrakcyjnym, lecz konkretnym doświadczeniem.

Jak podkreśla się na samym wstępie, nie jest to podsumowanie ani tym bardziej dokument magisterium. Wymienia on jedynie te tematy, które pojawiły się w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego.

Choć tematem synodu miała być synodalność, to jednak zakres tematów, którymi zajmowano się na szczeblu lokalnym jest o wiele szerszy. Autorzy dokumentu podzielili je na pięć grup tematycznych: słuchanie, które staje się przyjęciem; bracia i siostry dla misji; jedność, udział i współodpowiedzialność; synodalność nabierająca kształtów oraz życie synodalne i liturgia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter