7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: wiara nie jest osobistą sprawą człowieka

Ocena: 0
1955

Nasza wiara, nasze życie duchowe, nasza postawa naznaczona służbą Bogu i bliźnim zmienia świat w nas, ale także wokół nas – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył liturgii stacyjnej w kościele św. Jana Chrzciciela w Krakowie.

fot. pixabay.pl

Hierarcha podkreślał, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą, dlatego wiara nie jest tylko jego osobistą sprawą.

– Prawdziwy uczeń Chrystusa to człowiek, który idzie za swoim Boskim Nauczycielem, utożsamia się z Nim i uczestniczy w Jego posłannictwie zbawienia świata – stwierdził w homilii kard. Stanisław Dziwisz. Jak zauważył, wszyscy jesteśmy apostołami Jezusa Chrystusa i wszyscy jesteśmy Mu potrzebni: małżonkowie i rodzice, ludzie młodzi, osoby, które dobrze wypełniają swoje obowiązki zawodowe, a także mądrzy politycy, gotowi troszczyć się bezinteresownie o dobro wspólne powierzonej im społeczności.

– Potrzebni są Chrystusowi chorzy, niepełnosprawni i ludzie w podeszłym wieku, ofiarujący swoje trudy i cierpienia dla dobra całego Ciała, jakim jest Kościół – dodał kaznodzieja. – Wszyscy jesteśmy potrzebni Chrystusowi, dlatego nasza wiara, nasz sposób przeżywania Ewangelii nie jest tylko sprawą osobistą każdej i każdego z nas – podkreślił.

Przykładem takiego apostolstwa jest według niego patron kościoła stacyjnego w Krakowie, św. Jan Chrzciciel, którego Jezus nazwał „lampą, co płonie i świeci”. – Zapalajmy nasze osobiste lampy. Niech każdy z nas staje się płomieniem, zapalającym kolejne płomienie wiary, nadziei i miłości, by nasz świat stawał się jeszcze bardziej Boży, a więc jeszcze bardziej ludzki – apelował duchowny.

Dodał również, że uczniowie Jezusa winni być dla świata lampami, bo potrzebuje on takiego jasnego i przejrzystego świadectwa. – Potrzebuje takiego świadectwa kultura naznaczona relatywizmem i sekularyzmem, oddalająca człowieka od jego najgłębszych źródeł, czyniąca jego serce obojętnym i prowadząca go do złudnego przekonania, że sam, na własną rękę, poradzi sobie ze swoim losem – wyjaśniał krakowski metropolita senior.

Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że to właśnie papież Polak, jako metropolita krakowski, zakładał podwaliny parafii św. Jana Chrzciciela w 1976 roku, tworząc oddzielne duszpasterstwo w tej części Krakowa. – Płomień Jana Pawła II rozpalił i nie przestaje rozpalać niezliczone płomienie wiary, dobra i świętości w naszym świecie. Mamy przywilej być uczestnikami tej niezwykłej rzeczywistości – zaznaczył na zakończenie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter