4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Św. Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości

Ocena: 0
183

„Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości, głębokiego związku z polską kulturą, która ukształtowała w nim szerokie spojrzenie i serce otwarte na wielość innych kultur i potrzeby innych narodów” – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w  poznańskiej katedrze, w przeddzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Fot. Archidiecezja Poznańska, archpoznan.pl

Na początku Mszy św. abp Gądecki zaznaczył, że w swoich dziejach Polska wydała wielu wielkich myślicieli, wybitnych uczonych, natchnionych poetów, zasłużonych twórców kultury i sztuki, wielu charyzmatycznych pasterzy polskiego Kościoła z Prymasem Tysiąclecia na czele, ale największym z rodu Polaków jest św. Jan Paweł II.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz zwrócił uwagę na polskie doświadczenie, które przygotowało Karola Wojtyłę do podjęcia odpowiedzialności za Kościół powszechny, oraz na to, że papieska posługa przyniosła wyjątkowe owoce w życiu i świętości Kościoła.

Modląc się dziś w Poznaniu, gdzie przed ponad 1000 lat zaczęła zakorzeniać się wiara chrześcijańska, a wraz z nią zaczęła tworzyć się polska państwowość, ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki, wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków – Karola Wojtyły

- podkreślił krakowski metropolita senior.

Wieloletni osobisty sekretarz papieża Polaka przywołał także wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu 20 czerwca 1983 r. i 3 czerwca 1997 r. Przypomniał, że za pierwszym razem nie było mu dane stanąć przy Poznańskich Krzyżach, upamiętniających wydarzenia z 1956 r.

Zaznaczył, że w 1956 r. Poznań upomniał się o godność człowieka i zapoczątkował polską drogę do wolności, do odrzucenia kłamstwa i zrzucenia rzemienia komunistycznej ideologii.
Kard. Dziwisz podkreślił, że św. Jan Paweł II pozostawił nam świadectwo życia całkowicie oddanego Bogu i służbie człowiekowi, bogactwo nauczania i dziedzictwo wiary i świętości. Zwrócił uwagę, że dar życia papieża Polaka jest także dla nas zadaniem.

Mamy z czego czerpać, kim inspirować się w osobistej drodze do Boga. Dar Jana Pawła II jest także dla nas zadaniem. Starajmy się zgłębiać jego nauczanie i czerpać z jego światła, by stawiać czoła wyzwaniom, przed jakimi stajemy w zmieniającym się na naszych oczach świecie

- stwierdził hierarcha.

Na końcu Mszy św. odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza w stolicy Wielkopolski, którą Ojciec Święty odwiedził dwukrotnie podczas pielgrzymek do Ojczyzny

- napisał prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślił, że świętowanie urodzin papieża stwarza doskonałą okazję do nowego namysłu nad jego duchowym dziedzictwem.

Niech obchody przypadającej rocznicy przypomną najważniejsze wskazania, jakie pozostawił nam, Polakom św. Jan Paweł II i staną się przyczynkiem do refleksji nad naszym własnym codziennym trudem, jaki podejmujemy dla dobra bliźnich, społeczeństwa, dla Polski, Europy i świata

- zachęcił prezydent RP.

Fot. Archidiecezja Poznańska, archpoznan.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter