28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: papież Franciszek jest fenomenem fascynującym miliony

Ocena: 0
1020

– Komunikacja papieża Franciszka z ludźmi jest skuteczna. Tajemnicą tej skuteczności jest miłość: papieżowi zależy na tych, z którymi się spotyka i tego nie ukrywa – mówił kard. Stanisław Dziwisz 26 października podczas konferencji pt.„Media – kultura – komunikacja”, poświęconej fenomenowi papieża Franciszka.

fot. pixabay.com

– Komunikacja papieża Franciszka z ludźmi jest skuteczna. Tajemnicą tej skuteczności jest miłość: papieżowi zależy na tych, z którymi się spotyka i tego nie ukrywa. To wszystko sprawia, że jego ewangeliczny przekaz trafia do milionów ludzi, burzy bariery języka i mentalności i tworzy wspólnotę – mówił kard. Stanisław Dziwisz 26 października podczas konferencji pt.„Media – kultura – komunikacja”, poświęconej fenomenowi papieża Franciszka.

W wydarzeniu uczestniczą m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, rektorzy szkół wyższych, naukowcy, dziennikarze i historycy.

Hierarcha podkreślił, że papież Franciszek jest fenomenem, który fascynuje miliony wierzących i niewierzących na całym świecie. – Pontyfikat Franciszka charakteryzują mocne słowa i wymowne gesty, być może jeszcze silniej przemawiające do ludzkich serc i wyobraźni, pobudzające do naśladowania i szeroko komentowane w mediach całego świata – mówił hierarcha. – Jego autentyczność budzi szacunek i prowokuje do myślenia, niejednokrotnie jest też znakiem sprzeciwu i wzorcem dla ludzi, którzy są zmęczeni fałszywymi autorytetami, lansowanymi we współczesnej kulturze i w mediach – dodał.

Zdaniem kardynała, papież podbił również polskie serca, gdy spotkał się z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży. – Przesłanie, które pozostawił naszemu narodowi, Kościołowi w Polsce i młodzieży świata, wymaga stale pogłębianej refleksji i troski o to, by było realizowane jako dar i zadanie na kolejne lata – wyjaśniał hierarcha.

Kardynał przypomniał również słowa papieża Franciszka, które wypowiedział na pierwsze audiencji generalnej po powrocie z naszego kraju: „Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka” – mówił wówczas papież Franciszek.

Hierarcha zauważył, że papież wielokrotnie przypominał Polakom o misji sformułowanej przez jego poprzednika, wzywając do uruchomienia wyobraźni miłosierdzia i zaangażowania w wyzwania, które niesie współczesny świat. – Ojciec Święty Franciszek zna nasze polskie problemy i bolączki, apelował o narodową zgodę i konstruktywny dialog między różnymi środowiskami, przekonując, że „zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego” – powiedział arcybiskup senior.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na to, że istotnym wątkiem papieskiego przesłania dla Polski jest ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz problem migracyjny, dzielący Polaków. – Franciszek jest papieżem mocnych słów i symbolicznych gestów. Takich gestów nie brakowało również w Krakowie. Odwiedzając umierającego kard. Franciszka, cierpiące w szpitalu dzieci i pielgrzymując w milczeniu do dawnego obozu Auschwitz-Birkenau, ojciec święty pokazał, że życie jest najcenniejszą, niepodlegającą zakwestionowaniu wartością na każdym etapie i w każdej sytuacji – wyjaśniał.

Podkreślił, że papież Franciszek nieugięcie wierzy, że młodzi są dla tego świata nadzieją i ratunkiem. Dzięki nim rzeczywistość może stać się lepsza. Jak ocenił, papież pozostawił młodym kilka czytelnych drogowskazów. – Chciałby w nich widzieć marzycieli, którzy nie boją się wielkich pragnień. Przestrzega, by nie byli „przedwczesnymi emerytami” ze „smutną twarzą” i gorąco zachęca: –  Zaangażujcie się w przygodę miłosierdzia! – mówił kardynał.

– Dziś, gdy upłynęło już trochę czasu od Światowych Dni Młodzieży, można pokusić się nie tyle o wyliczenie owoców, bo one wciąż się rodzą, co raczej o to, jakie zadania z nich wynikają dla Kościoła w Polsce i dla każdego z nas osobiście – mówił kard. Dziwisz nawiązując do pytań zadawanych przez dziennikarzy po ubiegłorocznym spotkaniu młodych.

– Trzeba powiedzieć, że młodzi uwierzyli słowom Papieża. Świadczyły o tym nie tylko entuzjastyczne reakcje, których świadkami byliśmy w czasie spotkań Franciszka z Kościołem młodych, ale przede wszystkim to, co dzieje się dziś, gdy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przeszły już do historii – tłumaczył kardynał.

Hierarcha zauważył, że w Kościele w Polsce trwa czas młodości, gdyż w wielu parafiach młodzi podejmują wezwanie Ojca Świętego Franciszka do zaangażowania, zwłaszcza w dzieła miłosierdzia. – Mamy prawdziwą armię wolontariuszy, gotowych do działania i zarażających swoim entuzjazmem i energią. Mamy wreszcie ludzi dorosłych, którzy wspierali młodych w przygotowaniach do ŚDM i dzięki temu odkryli swoje miejsce w Kościele, a dziś podejmują odpowiedzialność za życie parafialne czy wspólnotowe – mówił.

Po spotkaniach Franciszka z wiernymi w Polsce kardynał stwierdził, że komunikacja papieża z ludźmi jest skuteczna. – Tajemnicą tej skuteczności jest miłość: papieżowi zależy na tych, z którymi się spotyka i tego nie ukrywa. To jest płaszczyzna porozumienia, dzięki której możliwe jest wzajemne zaufanie, otwarcie się na drugiego i szacunek – powiedział.

– Ojciec Święty jest autentyczny w słowach i czynach, a jego prostolinijność budzi sympatię i poczucie bliskości. To wszystko sprawia, że jego ewangeliczny przekaz trafia do milionów ludzi, burzy bariery języka i mentalności, i tworzy prawdziwą wspólnotę – podkreślił hierarcha.

Konferencja pt.„Media – kultura – komunikacja”, poświęcona fenomenowi papieża Franciszka odbywa się dziś w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczą m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, rektorzy szkół wyższych, naukowcy, dziennikarze i historycy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter