28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Litania do św. Jana Pawła II jest portretem apostoła naszych czasów

Ocena: 0
2373

„Litania do św. Jana Pawła II – Portret Apostoła naszych czasów” to tytuł wykładu, który na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wygłosił dziś kard. Stanisław Dziwisz. Podczas spotkania w auli Stefana kard. Wyszyńskiego mówił o wezwaniach modlitwy odnoszących się do postawy, cech oraz spraw bliskich sercu świętego papieża.

fot. pixabay.com

W wydarzeniu uczestniczyli m. in. abp Stanisław Budzik, władze uniwersytetu, licznie przybyli studenci oraz uczniowie lubelskich szkół noszących imię Jana Pawła II.

„Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł świadka nadziei, to księdzu Kardynałowi możemy nadać tytuł świadka wierności. A wierność to obecność. Ktoś powiedział, że pierwszym imieniem miłości jest obecność. A obecność księdza u boku św. Jana Pawła II była pełna oddania i miłości” – powiedział na początku spotkania metropolita lubelski.

Podczas wykładu kard. Dziwisz mówiąc o poszczególnych wezwaniach odnosił się do sytuacji z życia Ojca Świętego. Wspominając o szczególnej roli modlitwy podkreślał: „Codziennie przez całe życie odmawiał modlitwę do Ducha Świętego, której w dzieciństwie nauczył go ojciec. Odmówił ją także przed samą śmiercią”. Ważną rolę w życiu św. Jana Pawła II pełnił również kult Matki Bożej i świętych.

Godnymi zauważenia są również postawy świętego wobec cierpienia oraz krzyża własnego życia: „Był zakochany w Krzyżu. Był wzorem życia i umierania dla Pana”.

Wspominając przyjaciela, kard. Dziwisz mówił także o jego posłudze duszpasterskiej, którą uważał za swoje najważniejsze zadanie: „Zawsze osobiście pisał swoje teksty, zwłaszcza do Polski. Stawały się one później programami duszpasterskimi dla lokalnych Kościołów”.

W wezwaniach litanii do św. Jana Pawła II uwzględnione są również jego stałe apostolstwo pokoju, umiłowanie osób odrzuconych oraz dbałość o małżonków i rodziny.

„Litania do św. Jana Pawła II rzeźbi cierpliwie jego wizerunek. Odsłania kolejne przestrzenie miłości służby” – powiedział hierarcha.

Na zakończenie wykładu kard. Dziwisz podsumował: „Był gigantem wiary, był gigantem ducha, był gigantem pracy i służby. Zostawił nam dziedzictwo z którego będą czerpać pokolenia. Naszym obowiązkiem, ale także przywilejem jest to dziedzictwo zachować i rozwijać w odpowiedzi na nowe wyzwania przed którymi staje Kościół i świat”.

Organizatorem wydarzenia były Instytut Teologii Duchowości KUL oraz Szkoła Formacji Duchowej w Archidiecezji Lubelskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter