22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II był żywą Ewangelią

Ocena: 0
2249

Jan Paweł II był żywą Ewangelią we współczesnym świecie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który w papieskim sanktuarium w Krakowie odprawił Mszę Świętą w trzynastą rocznicę jego śmierci.

fot. Eric Draper - whitehouse.gov, Domena publiczna, Link

Osobisty sekretarz Ojca Świętego mówił, że w sercu papieża było miejsce dla wszystkich, a księga jego życia jest wciąż otwarta dla Kościoła i świata.

– Dziś, po latach, dziękujemy Bogu za święte życie, za ofiarną służbę i za błogosławioną śmierć papieża, który przez dwadzieścia siedem lat kierował nawą Kościoła i był duchowym przywódcą współczesnego świata – mówił kard. Dziwisz rozpoczynając Eucharystię w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

W homilii hierarcha wskazywał, że Jan Paweł II był „żywą Ewangelią we współczesnym świecie”. – Mija trzynaście lat od śmierci tego świętego Pasterza, a on nie przestaje przemawiać, inspirować, wskazywać drogę i zachęcać – zauważył wieloletni sekretarz świętego papieża, namawiając do tego, by czytać z „księgi” jego życia, która wciąż, zwłaszcza od beatyfikacji i kanonizacji, otwarta jest dla Kościoła i świata.

Kardynał podkreślił, że w centrum życia Ojca Świętego był Jezus Chrystus. – Jan Paweł II podejmował zadania, które mu ostatecznie przekazywał Zmartwychwstały Pan. W tej pasterskiej służbie realizował swoją świętość, żyjąc dla Jezusa i dla sprawy, dla której Syn Boży przyszedł na ziemię – zaznaczył.

Przypomniał, że postawa papieża wobec drugiego człowieka zawsze była pełna szacunku i gotowości służby, która wynikała z przekonania, że człowiek jest drogą Kościoła. – Mobilizował do troski o każde poczęte i bezbronne życie. Mobilizował do ofiarnego duszpasterstwa młodzieży i rodzin, do troski o chorych, niepełnosprawnych i starszych – wymieniał przykłady zaangażowania Jana Pawła II w służbę człowiekowi.

Kaznodzieja mówił także, że święty papież kochał Kościoł, ale nie Kościół idealny, który nie istnieje, tylko Kościół „ludzi słabych i grzesznych, ludzi nawracających się, powracających na drogi wskazane w Ewangelii”. Dodał, że Jan Paweł II kierował Kościołem zróżnicowanym kulturowo, mówiącym różnymi językami i wyrażającym wiarę w kontekście różnych tradycji. – W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich – podkreślał. 

Jako kolejną cechę charakterystyczną dla życia i posługi Jana Pawła II, krakowski metropolita senior wymienił jego odpowiedzialność za losy świata. Podkreślał, że papież był realistą, który widział w świecie zarówno dobro, jak i zło, egoizm, napięcia i konflikty. – Szukał kontaktu ze wszystkimi, zwłaszcza z odpowiedzialnymi za losy narodów, nie zawsze kierującymi się tymi samymi wartościami i motywacjami, co on – mówił, przywołując papieskie spotkania z przywódcami wielkich religii świata, których zapraszał do modlitwy o pokój. – Nie ulega wątpliwości, że wniósł decydujący wkład w wyzwolenie narodów Europy Środkowo-Wschodniej z kajdan totalitarnego systemu – przypomniał.

– Wczytując się w księgę życia św. Jana Pawła II, inspirujmy się jego zrealizowanym do końca pragnieniem uczynienia z siebie daru dla innych, i ostatecznie dla Boga. Niech nas w tym umacnia Zmartwychwstały Chrystus, byśmy głosili radość Jego Ewangelii wszystkim, których spotykamy na drogach naszego życia – zaapelował kard. Dziwisz na koniec.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -