3 kwietnia
piątek
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: historia Kościoła jest naznaczona grzechem

Ocena: 0
1793

Historia Kościoła to historia duchowej walki, jaka toczy się w sercu każdej uczennicy i każdego ucznia ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach, gdzie przewodniczył liturgii stacyjnej.

fot. GFDL, Link

W świątyni, z którą związani byli św. Jan Paweł II i sł. Boży Jan Tyranowski, hierarcha podkreślał, że historia Kościoła naznaczona jest również duchową wolnością „swoich wybitnych synów i córek”.

W homilii kard. Dziwisz mówił, że historia Kościoła naznaczona niewiernościami i grzechem, ale przede wszystkim zwycięstwami, jakie Bo godności w sercach nawracających się chrześcijan. – Kościół zachowuje pamięć o swych wybitnych córkach i synach, którzy odznaczyli się duchową wolnością. Obok męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa, ukazuje również przykład innych chrześcijan, którzy w sposób nadzwyczajny, wręcz heroiczny żyli wiarą nadzieją i miłością – zauważył hierarcha.

Do nich zaliczył św. Stanisława Kostkę, patrona salezjańskiej świątyni na Dębnikach. Mówił, że choć po ludzku nie dokonał on niczego nadzwyczajnego, ale w jego sercu „tlił się żar miłości do Jezusa”, za którym pragnął pójść na drodze życia zakonnego. Był także wolnym człowiekiem, który zrezygnował z kariery i przeciwstawił się woli rodziców, by zrealizować swoje wielkie pragnienie. – Dziś może być wzorem pasji, odwagi i konsekwentnego działania dla młodych, szukających swego miejsca w życiu, w społeczeństwie i Kościele – dodał kardynał, przypominając, że obecny rok jest w Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki.

Kaznodzieja przywołał również postać św. Jana Pawła II, który w czasie swoich rzymskich studiów, w drodze na uczelnię, niemal codziennie modlił się u grobu św. Stanisława Kostki na Kwirynale. Wcześniej młody Karol Wojtyła zamieszkał ze swym ojcem na krakowskich Dębnikach i związał się z salezjańską świątynią i z krawcem-mistykiem Janem Tyranowskim.

Osobisty sekretarz świętego papieża podkreślał, że był on wolnym człowiekiem i jako wolny człowiek nie bał się wyzwań, stojących przed Kościołem na przełomie tysiącleci. Zaznaczył, że w swoim nauczaniu Jan Paweł II nie unikał trudnych problemów. – Nie był pasterzem pobłażliwym, ale liczącym się ze słabością człowieka. Stawiał wysokie wymagania wiernym, również młodym ludziom, bo przede wszystkim sobie stawiał wysokie wymagania – stwierdził kard. Dziwisz. Jak dodał, każdy dzień papieża wyznaczony był rytmem – modlitwy, twórczej refleksji i pracy, spotkań z ludźmi, podejmowania decyzji, a także odpoczynku. Dzięki duchowej wolności święty Papież mógł służyć Kościołowi i poświęcać tej służbie wszystkie swoje siły – podsumował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter