19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: historia Kościoła jest naznaczona grzechem

Ocena: 0
2136

Historia Kościoła to historia duchowej walki, jaka toczy się w sercu każdej uczennicy i każdego ucznia ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach, gdzie przewodniczył liturgii stacyjnej.

fot. GFDL, Link

W świątyni, z którą związani byli św. Jan Paweł II i sł. Boży Jan Tyranowski, hierarcha podkreślał, że historia Kościoła naznaczona jest również duchową wolnością „swoich wybitnych synów i córek”.

W homilii kard. Dziwisz mówił, że historia Kościoła naznaczona niewiernościami i grzechem, ale przede wszystkim zwycięstwami, jakie Bo godności w sercach nawracających się chrześcijan. – Kościół zachowuje pamięć o swych wybitnych córkach i synach, którzy odznaczyli się duchową wolnością. Obok męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa, ukazuje również przykład innych chrześcijan, którzy w sposób nadzwyczajny, wręcz heroiczny żyli wiarą nadzieją i miłością – zauważył hierarcha.

Do nich zaliczył św. Stanisława Kostkę, patrona salezjańskiej świątyni na Dębnikach. Mówił, że choć po ludzku nie dokonał on niczego nadzwyczajnego, ale w jego sercu „tlił się żar miłości do Jezusa”, za którym pragnął pójść na drodze życia zakonnego. Był także wolnym człowiekiem, który zrezygnował z kariery i przeciwstawił się woli rodziców, by zrealizować swoje wielkie pragnienie. – Dziś może być wzorem pasji, odwagi i konsekwentnego działania dla młodych, szukających swego miejsca w życiu, w społeczeństwie i Kościele – dodał kardynał, przypominając, że obecny rok jest w Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki.

Kaznodzieja przywołał również postać św. Jana Pawła II, który w czasie swoich rzymskich studiów, w drodze na uczelnię, niemal codziennie modlił się u grobu św. Stanisława Kostki na Kwirynale. Wcześniej młody Karol Wojtyła zamieszkał ze swym ojcem na krakowskich Dębnikach i związał się z salezjańską świątynią i z krawcem-mistykiem Janem Tyranowskim.

Osobisty sekretarz świętego papieża podkreślał, że był on wolnym człowiekiem i jako wolny człowiek nie bał się wyzwań, stojących przed Kościołem na przełomie tysiącleci. Zaznaczył, że w swoim nauczaniu Jan Paweł II nie unikał trudnych problemów. – Nie był pasterzem pobłażliwym, ale liczącym się ze słabością człowieka. Stawiał wysokie wymagania wiernym, również młodym ludziom, bo przede wszystkim sobie stawiał wysokie wymagania – stwierdził kard. Dziwisz. Jak dodał, każdy dzień papieża wyznaczony był rytmem – modlitwy, twórczej refleksji i pracy, spotkań z ludźmi, podejmowania decyzji, a także odpoczynku. Dzięki duchowej wolności święty Papież mógł służyć Kościołowi i poświęcać tej służbie wszystkie swoje siły – podsumował.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter