29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Chrystus jest najważniejszy

Ocena: 0
973

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył w piątek wieczorem Mszy Świętej rozpoczynającej krakowską odsłonę inicjatywy „24 godziny dla Pana”.

2016-03-04 11:16
luk / Kraków (KAI), sg

– Inicjatywa ma nam przypomnieć to, co najważniejsze, co najgłębsze. Najważniejszy jest Jezus Chrystus (...). On powinien być w centrum naszego życia i wszystkich naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych – mówił metropolita krakowski do zebranych w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach.

Kard. Dziwisz w wygłoszonej homilii odwołał się do ewangelicznego opisu rozmowy zmartwychwstałego Chrystusa z Szymonem Piotrem na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, wskazując, że był to człowiek wybrany przez Jezusa, ale jednocześnie człowiek słaby i grzeszny. – Na takiego, słabego, ale nawróconego i pokornego ucznia o gorącym sercu postawił ostatecznie Jezus. Na nim – jak na skale – ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan miał zbudować Kościół, wspólnotę swoich uczniów ogarniającą cały świat – powiedział hierarcha. 

Wskazał też, że osoba Piotra jest symbolem wiary i miłości, ale także grzechów i słabości każdego wierzącego. Podkreślił, że chrześcijańskie powołanie należy odczytywać w konkretnej, egzystencjalnej sytuacji. – Miejmy otwarte umysły i wrażliwe serca, by rozpoznać głos powołującego nas Pana. On na nas liczy i On też egzaminuje nas z miłości, jak Szymona Piotra. Miłość bowiem leży u podstaw każdego chrześcijańskiego powołania – stwierdził.

Metropolita krakowski wskazał, że czas 24-godzinnej adoracji i możliwości spowiedzi jest chwilą uświadomienia sobie własnej bezradności wobec zła, ale i nieskończonego miłosierdzia Boga. – Warunkiem jest nasza szczerość, spojrzenie prawdzie w oczy, wyznanie naszej winy i pragnienie odnowy życia, powrót na drogę miłości i służby – zachęcił.

Krakowska inicjatywa „24 godziny dla Pana”, będąca odpowiedzią na apel papieża Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”, odbywa się w 4 miejscach: kościele NMP z Lourdes na Miasteczku Studenckim, świątyni MB Różańcowej na Piaskach Nowych, bazylice Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych oraz kościele pw. św. Judy Tadeusza w Czyżynach. 

Kościoły będą otwarte przez całą dobę – wierni będą mogli pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem oraz przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Szczegółowe informacje oraz plan nabożeństw można znaleźć na stronie internetowej www.24hdlapana.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -