21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Chrystus jest najważniejszy

Ocena: 0
1012

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył w piątek wieczorem Mszy Świętej rozpoczynającej krakowską odsłonę inicjatywy „24 godziny dla Pana”.

2016-03-04 11:16
luk / Kraków (KAI), sg

– Inicjatywa ma nam przypomnieć to, co najważniejsze, co najgłębsze. Najważniejszy jest Jezus Chrystus (...). On powinien być w centrum naszego życia i wszystkich naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych – mówił metropolita krakowski do zebranych w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach.

Kard. Dziwisz w wygłoszonej homilii odwołał się do ewangelicznego opisu rozmowy zmartwychwstałego Chrystusa z Szymonem Piotrem na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego, wskazując, że był to człowiek wybrany przez Jezusa, ale jednocześnie człowiek słaby i grzeszny. – Na takiego, słabego, ale nawróconego i pokornego ucznia o gorącym sercu postawił ostatecznie Jezus. Na nim – jak na skale – ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan miał zbudować Kościół, wspólnotę swoich uczniów ogarniającą cały świat – powiedział hierarcha. 

Wskazał też, że osoba Piotra jest symbolem wiary i miłości, ale także grzechów i słabości każdego wierzącego. Podkreślił, że chrześcijańskie powołanie należy odczytywać w konkretnej, egzystencjalnej sytuacji. – Miejmy otwarte umysły i wrażliwe serca, by rozpoznać głos powołującego nas Pana. On na nas liczy i On też egzaminuje nas z miłości, jak Szymona Piotra. Miłość bowiem leży u podstaw każdego chrześcijańskiego powołania – stwierdził.

Metropolita krakowski wskazał, że czas 24-godzinnej adoracji i możliwości spowiedzi jest chwilą uświadomienia sobie własnej bezradności wobec zła, ale i nieskończonego miłosierdzia Boga. – Warunkiem jest nasza szczerość, spojrzenie prawdzie w oczy, wyznanie naszej winy i pragnienie odnowy życia, powrót na drogę miłości i służby – zachęcił.

Krakowska inicjatywa „24 godziny dla Pana”, będąca odpowiedzią na apel papieża Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”, odbywa się w 4 miejscach: kościele NMP z Lourdes na Miasteczku Studenckim, świątyni MB Różańcowej na Piaskach Nowych, bazylice Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych oraz kościele pw. św. Judy Tadeusza w Czyżynach. 

Kościoły będą otwarte przez całą dobę – wierni będą mogli pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem oraz przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Szczegółowe informacje oraz plan nabożeństw można znaleźć na stronie internetowej www.24hdlapana.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter