26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: Będę się starał nadal służyć

Ocena: 0
571

– Służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym – powiedział dziś w Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. Ustępujący metropolita krakowski przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za swoją ponad 11-letnią posługę na urzędzie arcybiskupa Krakowa.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Hierarcha przyznał na wstępie, że w ciągu ostatnich dni towarzyszą mu słowa psalmisty: "Czym się Panu odpłacę za wszystko, co mi wyświadczył?". – Przyjąłem z wdzięcznością propozycję dzisiejszego spotkania liturgicznego. Obyśmy wspólnie podziękowali Bogu za 11 lat wspólnej drogi, naszego pielgrzymowania i budowania Królestwa Bożego w archidiecezji krakowskiej – powiedział.

Podziękował zebranym za liczną obecność. – Nade wszystko cieszę się z tak licznej obecności kapłanów. To coś mówi – o archidiecezji, o stanie duchowym naszego Kościoła krakowskiego – ocenił.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że zdawał sobie sprawę, że Kościołowi krakowskiemu zawsze przewodziło wielu wielkich i świętych biskupów. Pierwszy raz wyznał, że Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie, o czym powiedział mu kard. Franciszek Macharski.

– Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i Watykanie 39 lat – wyznał.

Podziękował Benedytowi XVI za zaufanie oraz niezmienną życzliwość dla archidiecezji krakowskiej i Kościoła w Polsce. Ojcu Świętemu Franciszkowi podziękował szczególnie za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i Polsce. – To wydarzenie pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa i w naszej pamięci oraz będzie inspirować nasze życie wiary, nadziei i miłości – stwierdził.

Ustępujący metropolita stwierdził, że archidiecezja krakowska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. – Wyrażam wdzięczność i uznanie wszystkim, którzy współtworzą Kościół krakowski – swoją modlitwą, pracą, cierpieniem, swoją kulturą i chrześcijańską solidarnością – podziękował.

Kardynał podziękował biskupom, współpracownikom, wszystkim księżom, braciom i siostrom zakonnym oraz członkom ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Wyraził wdzięczność parafiom, instytucjom kościelnym, edukacyjnym, oświatowym i charytatywnym. – Dziękuję kurii diecezjalnej, kapitułom, Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II oraz Wyższemu Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej, przygotowującemu z roku na rok nowe zastępy duszpasterzy. Dziękuję środowisku akadmickiemu Miasta Krakowa – wymieniał.

Podziękował także za to, że wiara i duchowa żywotność Kościoła krakowskiego zaowocowała m.in. dziełem Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i Sanktuarium św. Jana Pawła II. – Centrum i Sanktuarium upamiętania wielką postać Kościoła powszechnego i prawdziwego Ojca naszej archidiecezji. Wzniesienie tego dzieła było naszym obowiązkiem, ale także przywilejem. Jest ono darem i zadaniem dla następnych pokoleń, by utrwalały i pogłębiały duchowe dziedzictwo wielkiego Pasterza i wielkiego Świętego – podkreślił.

– Pragnę wymienić wszystkie instytucje, ale trudno. Pragnę wszystkim podziękować. Wszystkim środowiskom i wspólnotom, ze strony których doznawałem w tych latach życzliwości i wsparcia wszystkich inicjatyw – mówił hierarcha. Wyraził również wdzięczność władzom państwowym, samorządowym, władzom Krakowa, regionu małopolskiego oraz władzom centralnym, które reprezentowała obecna na uroczystościach premier Beata Szydło.

– Wszystkich i całą archidiecezją, tak jak zawsze, ale dziś w sposób szczególny, ogarniam wdzięczną modlitwą i pamięcią. Będę się starał nadal służyć. Służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym. Czyli będziemy dalej wspólnie służyć tej samej sprawie pod przewodem nowego metropolity, Ks. Abp. Marka Jędraszewskiego. Już za tydzień przyjmiemy go tutaj oficjalnie z otwartym sercem – zakończył kard. Dziwisz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 26 lutego par. św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter