17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Czerny o warunkach wizyty papieża w Kijowie

Ocena: 0
352

Według kard. Michaela Czernego, ewentualna papieska wizyta w Kijowie wymagałaby najpierw spełnienia warunków koniecznych do podjęcia konkretnych kroków na rzecz pokoju. „Tylko wtedy taka inicjatywa może mieć wielki oddźwięk” – powiedział przewodniczący ad interim Dykasterii ds. Promocji Integralnego Rozwoju Człowieka włoskiej gazecie Il Giornale.

Fot. Mazur/catholicnews.org.uk - www.flickr.com

Kardynał Czerny odnosząc się do możliwości przyjazdu papieża do Kijowa dodał, że podjęcie konkretnych kroków na rzecz pokoju, które warunkowałyby możliwość odbycia podróży apostolskiej Ojca Świętego, dotyczy nie tylko sytuacji politycznej i militarnej, ale także dialogu ekumenicznego.

Niedawny papieski wysłannik na Ukrainę skomentował też bieżącą sytuację w tym broniącym się przed agresją rosyjska kraju. Obrazy z kijowskiego przedmieścia Buczy, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścili się masowego mordowania cywilów, napełniły go „przerażeniem, niepokojem i głębokim smutkiem z powodu tego, jak głęboka może być ludzka perfidia”.

Kard. Czerny nie chciał udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy było to ludobójstwo. „Jest to kwestia międzynarodowych praw człowieka, która należy również do późniejszego osądu historii” – zaznaczył. Stwierdził, że „ważniejsze od konkretnych definicji jest to, że każdy robi, co może w swojej dziedzinie, aby położyć kres przemocy”.

Pochodzący z Czech kanadyjski purpurat jest pod wrażeniem ludzi, którzy opiekują się uchodźcami na granicy węgierskiej i słowacko-ukraińskiej. „Są oni prawdziwą armią pokoju, która mobilizuje się do inicjatyw na rzecz gościnności i solidarności” – powiedział.

Papież Franciszek wcześniej dwukrotnie wysłał na Ukrainę, a także do Polski, na Węgry i Słowację dwóch kardynałów Kurii Rzymskiej: pochodzącego z Polski kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego i kard. Czernego. Przekazali oni wyrazy solidarność papieża z uchodźcami i społecznościami opiekującymi się nimi oraz dary, a także byli, aby uzyskać dokładny obraz sytuacji i koordynować dalszą pomoc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter