20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Bertone: Benedykt XVI chciał ustąpić już w 2012 roku

Ocena: 0
702

Nowe szczegóły dotyczące historycznej rezygnacji papieża Benedykta XVI w lutym 2013 roku ujawnił jeden z jego najbliższych współpracowników. Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone powiedział włoskiemu dziennikowi „La Stampa” z 2 stycznia, że niemiecki papież po raz pierwszy wspomniał mu o rezygnacji wiosną 2012 roku.

fot. www.wikipedia.org

Kard. Bertone wspominał, że wtedy uznał to za przelotny pomysł, ale gdy latem Benedykt XVI wrócił do tej sprawy z większą siłą, uświadomił sobie, że ta decyzja dojrzewała w wewnętrznej modlitwie i refleksji papieża.

Ostatecznie udało mu się przekonać Benedykta XVI do opóźnienia ogłoszenia przynajmniej do lutego 2013 roku, tak aby trzecia część jego książki o Jezusie mogła ukazać się na Boże Narodzenie 2012 roku.

W rozmowie z „La Stampa” kard. Bertone ujawnił kolejne szczegóły z ośmioletniego pontyfikatu. Opisał, że Benedykt XVI był zszokowany i zasmucony silnymi reakcjami w świecie islamskim, które wywołał swoim przemówieniem z Ratyzbony we wrześniu 2006 roku. Zapewnił, że krytykowanie czy obrażanie islamu nigdy nie było intencją papieża.

Odnosząc się do kwestii postępowania w sprawach nadużyć w Kościele, kard. Bertone podkreślił, że Joseph Ratzinger już jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary „miał odwagę ujawnić smutne fakty, które niestety przez długi czas były w Kościele ukrywane. Możemy być dumni, że miał taką odwagę”. W tym kontekście kard. Bertone poinformował, że Benedykt XVI rozważał również powołanie komisji naukowej ds. pedofilii, ale nie doszło to do skutku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter