2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Bagnasco: Wypranie kultury zachodniej z wartości sprzyja totalitaryzmowi

Ocena: 0
2542
Kultura zachodnia jest sama dla siebie zagrożeniem i sprzyja totalitaryzmowi – uważa kard. Angelo Bagnasco. Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej mówił o tym podczas trwającego w Rzymie od 23 do 25 marca zebrania Rady Stałej episkopatu.
20150324 23:43
RV/KAI / Rzym, mz
 
Jako że dziś Kościół obchodzi Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników, modlitwą objęto zamordowanych głosicieli Ewangelii i innych męczenników naszych czasów. Obszernie mówił o nich kard. Bagnasco we wczorajszym wprowadzeniu do obrad. Zwrócił uwagę, że prześladowania chrześcijan wzrastają i stają się coraz bardziej okrutne. Morduje się ich tylko za to, że są wyznawcami Chrystusa.

Przewodniczący włoskiego episkopatu przytoczył przeprowadzoną spektakularnie egzekucję koptyjskich chrześcijan, podkreślając, że podrzynanie gardeł z powołaniem się na imię Boga to bluźnierstwo. Wskazał też na świadectwo ewangelicznej miłości do nieprzyjaciół, jakie dają nasi bracia w wierze, krwawo prześladowani przez fundamentalistów z Państwa Islamskiego.

– Raz jeszcze zachęcamy Europę, by zrobiła poważny rachunek sumienia, gdy chodzi o zjawisko ludzi z Zachodu, którzy zaciągają się do tych "szwadronów śmierci – powiedział arcybiskup Genui. – Nie można załatwiać sprawy socjologicznie, składając za to winę na brak pracy w różnych krajach, co może być jedną ze współprzyczyn. Problem dotyczy przede wszystkim kultury. Kiedy jakąś kulturę opróżni się z jej wartości duchowych, moralnych i antropologicznych, naraża się obywateli na uleganie nikczemnym sugestiom. W tym sensie kultura zachodnia jest sama dla siebie zagrożeniem i sprzyja totalitaryzmowi – dodał przewodniczący episkopatu Włoch.

Kard. Bagnasco poruszył też aktualnie przeżywane w tym kraju problemy nieuczciwości polityków i bezrobocia. Przypomniał prowadzone od lat przez włoski Kościół projekty pomocowe dla ludzi młodych, rodzin czy małych przedsiębiorstw, takie jak „Pożyczka nadziei”. Mówiąc o szkole, wskazał na zaniepokojenie licznych rodziców „szerzącą się kolonizacją ze strony tzw. teorii gender, która jest «błędem ludzkiego umysłu», jak powiedział 21 marca Papież w Neapolu”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Newsletter