27 lutego
czwartek
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kara za znieważenie islamu

Ocena: 0
636

Kara 18 miesięcy więzienie grozi indonezyjskiej buddystce Meilianie za „obrazę islamu”, gdyż ośmieliła się skrytykować „zbyt hałaśliwe” i „szkodliwe”, według niej, zachowanie miejscowego muezzina. Jego zadaniem jest nawoływanie z wieży minaretu kilka razy dziennie wiernych do odmówienia azanu (modlitwy islamskiej) i to właśnie jego głos okazał się zbyt ostry dla kobiety.

fot. freeimages.com

Cała sprawa sięga lipca 2016 r., gdy 44-letnia obecnie Meiliana – Chinka z pochodzenia, mieszkająca w mieście Tanjung Balai w prowincji Północna Sumatra – oświadczyła, że krzyki muezzina rażą jej uszy. Wywołało to natychmiast oburzenie miejscowych muzułmanów, którzy oskarżyli kobietę o „znieważenie islamu”, a przez całe miasto i okolice przetoczyła się fala aktów przemocy. Ekstremiści islamscy podpalili sześć buddyjskich świątyń i domów modlitwy. Siedmiu najaktywniejszych agresorów stanęło potem przed sądem, który jednak skazał ich tylko na kilka miesięcy więzienia.

Tymczasem 13 sierpnia sędziowie w stolicy prowincji – Medanie zażądali skazania buddystki, opierając swe oskarżenie na fatwie, czyli orzeczeniu wydanym przez miejscowy oddział Rady Ulemów Indonezyjskich (MUNI), uznającym zachowanie kobiety za „bluźniercze”.

Andreas Harsono, który w międzynarodowej organizacji obrony człowieka Human Right Watch zajmuje się Indonezją, skrytykował „nadmierną giętkość” artykułów tamtejszego kodeksu karnego, mówiących o „zniesławieniu religijnym”. Zwrócił uwagę, że przepisy te wprowadzono w 1964 r. i przez prawie 40 lat, czyli w ciągu pięciu kadencji prezydenckich, wykorzystano je tylko 8 razy, tymczasem w okresie rządów prezydenta Susilo Bambanga Yudhoyono (2004-14) odwołano się do nich już w 89 przypadkach, skazując z tego tytułu na więzienie 25 osób. Obecnie zaś, za prezydentury Joko Widodo (2014-19), przeprowadzono już 22 takie procesy, łącznie z ubiegłoroczną sprawą byłego gubernatora Dżakarty i ewentualną rozprawą przeciw Meilianie.

Harsono wezwał rząd indonezyjski do zniesienia lub przynajmniej zmiany istniejącego prawodawstwa tak, aby zmniejszyć możliwość karania różnych osób „w niesprawiedliwy sposób”.

Tanjung Balai, położone około 6 godzin jazdy samochodem od Medanu, jest niewielkim miasteczkiem zamieszkanym przez różne narodowości z przewagą muzułmanów. Są wśród nich grupy etniczne – Melayu, która pochodzi z tego regionu, Jawańczycy, przybyli tu ze Środkowej i Wschodniej Jawy, Batakowie z Północnej Sumatry i narodowość Nias wywodząca się z niewielkiej sąsiedniej wyspy o tej samej nazwie.

Miejscowi buddyści są pochodzenia chińskiego, stanowiąc niewielką mniejszość, nierzadko narażoną na różne przejawy nietolerancji. W 2011 r. jeden z muzułmanów doniósł władzom, że w domu modlitwy w Tri Ratna ustawiono wielki posąg Buddy. Doszło do licznych zgromadzeń i demonstracji przeciw wyznawcom tej religii, których uczestnicy twierdzili, że rzeźba „szkodzi wizerunkowi Tanjung Balai jako miasteczka muzułmańskiego”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu
Dziś w Kościele: czwartek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Pwt 30, 15-20; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 9, 22-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
27 lutego – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -