30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłan wzorcowo ukarany przez Watykan - niewinny

Ocena: 4.59446
17522

Nie pierwszy to przypadek, kiedy - na fali oskarżania Kościoła o wszystko - ofiarą pomówień o pedofilię staje się kapłan. Gorzej, gdy w takiej sytuacji - w obawie o posądzenie o zachowawczość i ochronę księży-pedofilów - to Kościół staje się zbyt zachowawczy w dociekaniu prawdy.

Fot. pixabay.com/CC0

Ksiądz José Antonio Molina, duszpasterz jednej z parafii w Panchimalco w Salwadorze, otrzymał najsurowszą dla każdego kapłana karę za zbrodnię pedofilii. Ale po kolei...

Rzekoma ofiara ks. Moliny, wówczas 35-letni Ernesto Mendoza w liście skierowanym w lutym 2016 roku do tamtejszej kurii twierdził, że jako ministrant był przez niego molestowany seksualnie w latach 1993-1996. Przeciw kapłanowi wystąpiły także, z oskarżeniem o nieobyczajne zachowanie wobec nich jako nastolatek, dwie kobiety.

Oskarżenia w ciagu kilku dni spowodowały rozpoczęcie wobec kapłana kurialnego dochodzenia. Ksiądz Molina trybie pilnym został  suspendowany przez papieża Franciszka, zwolniony ze wszystkich stanowisk i funkcji, a w grudniu 2016 roku Watykan oficjalnie w trybie natychmiastowym i nieodwołalnie wydalił go - jako winnego - ze stanu kapłańskiego.

Paradoksalnie eks-kapłan zaczął szukać sprawiedliwości w sądzie cywilnym. Gdy rozpoczęło się dochodzenie prowadzone przez świeckie organy sprawiedliwości, szybko okazało się, że całe oskarżenie opierało się jedynie na fałszywych zeznaniach domniemanych ofiar, nie zaś jakichkolwiek dowodach. Ustalone fakty wręcz wykluczyły zarzucane ks. Molinie czyny.

W październiku 2019 roku Isaí Ernesto Mendoza przyznał przed sądem, że jego oskarżenia były od początku kłamstwem i przeprosił publicznie ks. José Antonio Molinę za zniesławienie. Podobnie swoje zeznania odwołały wspomniane kobiety, ówczesny prokurator, który oskarżał kapłana, przyznał, że zarzuty były bezpodstawne i publicznie przeprosił ks. Molinę, a sąd całkowicie oczyścił go z zarzutów.

Jestem zadowolony. Prawda zawsze zwycięży nad kłamstwem. Wybaczam Cinty i Karen Gutierrez, a także Isaíowi Ernesto Mendozie Martinezowi, których nawet nie znałem

- mówił w rozmowie z lokalnymi mediami José Antonio Molina. Kto jednak odwoła nieodwołalną decyzję Watykanu o usunięciu księdza ze stanu kapłańskiego? Wg prawa kościelnego może to zrobić jedynie sam papież Franciszek.

Jak na razie eks-ksiadz Antonio poprosił sąd o przekazanie orzeczenia o jego niewinności arcybiskupstwu San Salvadoru i nuncjaturze apostolskiej. Z pewnością jednak ta historia każe zapytać o rozwagę Kościoła w sprawach oskarżeń kapłanów.

Z pedofilią w swoich szeregach Kościół musi z całą bezwzględnoscią walczyć, jednak nie może - kierowany naciskami z zewnątrz - walczyć działając po omacku: zbyt szybko i pochopnie wobec obwinionego, za to zbyt powściągliwie wobec prawdy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter