16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapituła zwyczajna krakowskich franciszkanów

Ocena: 0
1417

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia rozpoczęła się w poniedziałek 7 marca Zwyczajna Kapituła Prowincjalna krakowskiej prowincji franciszkanów.

2016-03-08 11:51
jms / Harmęże k. Oświęcimia (KAI), mz

Podczas zgromadzenia przeprowadzony zostanie wybór na nowego prowincjała zakonu oraz nowego zarządu.

Bracia podczas uroczystej Eucharystii wezwali Ducha Świętego, aby swym światłem rozjaśnił ich myśl i prosili, aby wszystkie decyzje podjęte podczas kapituły przyczyniły się do odnowienia we wspólnotach klasztornych charyzmatu franciszkańskiego.

Biblista z Krakowa o. Piotr Gryziec przeprowadził egzegezę tych słów. Franciszkanin przekonywał, że „jeśli ktoś sam nie doświadczył miłosierdzia od Boga, nie będzie o nim świadczył, nie będzie go głosił innym, czyli nie będzie dzielił się tym bogactwem, z jakiego chlubił się Apostoł Narodów”.

– Całe jego apostolstwo, jego powołanie będzie li tylko wykonywaniem zawodu księdza czy zakrystiana, czy organisty... Tylko człowiek, który na własnej skórze przeżył, co to znaczy Boże miłosierdzie, może być Jego apostołem – mówił o. Gryziec.

– Jeśli więc sami nie doświadczyliśmy miłosierdzia, czyli nie uznaliśmy, że jesteśmy grzesznikami, jak św. Paweł, że nie jesteśmy nieomylni, doskonali, wszystkowiedzący, nie bierzmy się za nauczanie i pouczanie innych – dodał.

Na zakończenie swojej konferencji podkreślił, że w najbliższych dniach przed braćmi jest wielkie zadanie. – Nie wybór prowincjała, nie ustalanie planu czteroletniego, nie rozpatrywanie wniosków czy podejmowanie uchwał, ale rozpoznawanie woli Bożej, tego, co dobre, Bogu miłe i doskonałe – wyjaśnił. Jednocześnie zaznaczył, że „to, co jest miłe Bogu, nie zawsze jest miłe dla nas”.

Po biblijnej katechezie bracia przez ponad godzinę adorowali Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W Kapitule sprawozdawczo-wyborczej bierze udział 12 braci z urzędu (generał Zakonu bądź jego delegat, prowincjał, były prowincjał, dwaj kustosze prowincjalni z Boliwii i Słowacji, siedmiu asystentów prowincjalnych – członków zarządu krakowskiej prowincji) i 42 delegatów z trzech grup wiekowych. Uczestniczą w niej także, ale jako słuchacze: asystent generalny ds. Europy Wschodniej (CEO) i delegaci prowincjała z zagranicy.

Wybór prowincjała odbywa się w głosowaniu powszechnym, bezpośrednim, listownym. Głosy obliczane są podczas pierwszej części Kapituły prowincjalnej. Brat, który otrzymał bezwzględną większość głosów, czyli więcej niż połowę wymaganych głosów, jest wybrany ministrem prowincjalnym. Jeśli się okaże, że prowincjał nie został wybrany w powszechnych wyborach, prawo wyboru przechodzi na kapitułę. Wyboru dokonają wówczas jej uczestnicy z prawem głosu czynnego.

W myśl Konstytucji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Świętego Ojca Franciszka kandydat na prowincjała powinien być „profesem solemnym przynajmniej od pięciu lat (po ślubach wieczystych – przyp. red.), odznaczać się dojrzałością, roztropnością i doświadczeniem, mieć ducha franciszkańskiego i inne przymioty wymagane przez prawo kanoniczne”.

Podczas pierwszej części kapituły zostanie wybrany także zarząd prowincji (asystenci prowincjalni – definitorzy). Przełożeni klasztorów i domów formacyjnych zostaną wybrani przez uczestników kapituły podczas jej drugiej części.

Bracia wysłuchają sprawozdania: prowincjała, ekonoma, przewodniczących komisji prowincjalnych, asystentów czy odpowiedzialnych za dzieła prowincji. W grupach roboczych podejmą się analizy oraz oceny życia i działalności prowincji. Opracują czteroletni plan prowincji. A na koniec uroczyście wspomną braci zmarłych podczas ostatniego czterolecia.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz powiedział, że mottem tegorocznej kapituły są słowa z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian: „Przeto oddani posługiwaniu zleconemu nam przez miłosierdzie, nie upadamy na duchu. Unikamy postępowania ukrywającego sprawy hańbiące, nie uciekamy się do żadnych podstępów ani nie fałszujemy słowa Bożego, lecz okazywaniem prawdy przedstawiamy siebie samych w obliczu Boga osądowi sumienia każdego człowieka (…). Nie głosimy bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana, a nas – jako sługi Wasze przez Jezusa. Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa” (2 Kor 4, 1-2, 5-6).

Druga część Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej odbędzie się w dniach 2-7 maja 2016 r. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter