5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kanada: Jezuici ujawnią nazwiska zakonników winnych molestowania dzieci

Ocena: 0
245

Kanadyjscy jezuici zapowiedzieli, że opublikują listę wszystkich członków zakonu, wobec których istnieją wiarygodne zarzuty, iż dopuścili się molestowania nieletnich. Lista ma zostać ujawniona do stycznia 2021 r.

fot. pixabay.com/CC0

Komunikat o zatrudnieniu zewnętrznej firmy doradczej, która ma przejrzeć dokumenty za minione 60 lat, został opublikowany w środę. Analiza dokumentów będzie dotyczyć nie tylko dossier istniejących w formie elektronicznej, także papierowej dokumentacji posiadanej przez kanadyjską prowincję zakonu i sięgać nawet lat 50. XX wieku.

„Audytorzy będą mieli dostęp do wszystkich dokumentów, także tych dotyczących oskarżonych zakonników, niezależnie od tego, czy ich sprawy zakończyły się wyrokiem skazującym, czy też zmarli przed postawieniem im zarzutów. Nie będzie żadnych ograniczeń w dostępie do dokumentów ani w konkluzjach” - napisano w komunikacie. Prowincjał jezuitów Kanady o. Eric Oland przeprosił ofiary i dodał, że „listy z publicznie dostępnymi nazwiskami są ważne w procesie naprawy. Jest to rzecz, którą należy zrobić, promując instytucjonalną transparentność i odpowiedzialność”.

Do komunikatu dołączono wezwanie do wszystkich, „którzy zostali skrzywdzeni przez jezuitę”, by zgłosili się na policję lub do organizacji opieki nad dziećmi. Podano też nazwisko jezuity, z którym pokrzywdzeni mogą się kontaktować, jego mail i adres. Jak komentowały kanadyjskie media, po raz pierwszy duży zakon działający w Kanadzie obiecał takie upublicznienie informacji.

W listopadzie br. katolicka archidiecezja Vancouver opublikowała listę nazwisk siedmiu księży oskarżanych o molestowanie seksualne, którym postawiono zarzuty kryminalne lub też w których sprawach zawarto ugody. Dziennikarze śledczy publicznej telewizji CBC przygotowujący program „The Fifth Estate” ujawnili, że diecezja w Vancouver wiedziała łącznie o 36 przypadkach księży, którym stawiano zarzuty molestowania. Zaledwie kilka dni temu również CBC opublikowała informację o skazanym na 8 lat więzienia księdzu z Montrealu, któremu udowodniono molestowanie dwóch chłopców. Dziennikarze dowiedzieli się, że archidiecezja w Montrealu była od 20 lat informowana o zachowaniach księdza, ale ograniczała się do przenoszenia go do kolejnych parafii, aż do 2015 r. gdy sprawą zajęła się policja.

W marcu br. pięć diecezji katolickich w prowincji Quebec zatrudniło emerytowaną sędzię Sądu Najwyższego Anne-Marie Trahan do analizy dokumentów za minione 70 lat, pochodzących z tych diecezji. Diecezje chcą uzyskać wiarygodne statystyki o liczbie ofiar oraz zarzutów postawionych w tym okresie księżom i osobom zatrudnianym w kościołach. Również archidiecezja Quebec zamierza przeprowadzić audyt swoich archiwów dotyczących trzech diecezji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter