24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Już Błogosławieni

Ocena: 0
936

 

Uczestnicy uroczystości odpowiedzieli śpiewem modlitwy „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostały odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych, a wierni zareagowali oklaskami.

Wizerunek bł. Stefana Wyszyńskiego ukazali członkowie założonego przez niego w 1952 r. Ruchu Apostolskiego „Rodzina Rodzin”: Hanna Kordyasz i Piotr Kordyasz, a wizerunek bł. Elżbiety Czackiej odsłoniły: s. Aleksandra Maczuga i s. Klara Zosik, nauczycielki i wychowawczynie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Beatyfikacyjny wizerunek prymasa Wyszyńskiego powstał na podstawie fotografii z Archiwum Instytutu Prymasowskiego, a wizerunek matki Elżbiety Czackiej – na podstawie fotografii z Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

 


PROCESJA Z RELIKWIAMI

Po odsłonięciu wizerunków wyruszyła procesja z relikwiami nowych błogosławionych, otoczonymi przez osoby niosące kwiaty i świece. W prezbiterium cześć im oddał główny celebrans kard. Semeraro.

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego, w który wkomponowany jest oryginalny rękopis aktu osobistego oddania się kard. Wyszyńskiego Matce Bożej w macierzyńską niewolę miłości, wniosły: s. Nulla Lucyna Garlińska, uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego, oraz Krystyna Szajer i Dorota Pawlas, przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Reprezentowały one dwa pokolenia instytutu założonego przez kard. Wyszyńskiego: najstarsze i najmłodsze. Wykonany w drewnie lipowym relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126. Niosły go: uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Podczas wniesienia relikwii odśpiewane zostały hymny beatyfikacyjne: „Soli Deo – Jedynemu Bogu” autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów bp. Józefa Zawitkowskiego oraz „Błogosławiona Matko Niewidomych” do tekstu s. Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki.

Następnie kard. Nycz w imieniu Kościoła warszawskiego, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Krzyża oraz całego Kościoła w Polsce podziękował papieżowi za ogłoszenie nowych błogosławionych, a uczestnicy liturgii zaśpiewali „Chwała na wysokości Bogu”.

Dalsza część Mszy św. ze względu na duchowość maryjną nowych błogosławionych była celebrowana według formularza mszalnego nie z niedzieli, ale ze święta Najświętszego Imienia Maryi, które przypada 12 września.

 


CZEGO NAS UCZĄ?

W kazaniu, którego tłumaczenie odczyta bp Piotr Jarecki, kard. Semeraro wskazał, że nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii. – Polska jest Narodem Maryjnym, Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postacie świętych, Bożych mężczyzn oraz kobiet – podkreślał legat papieski. Watykański hierarcha przywołał fakty z życia nowych błogosławionych. O prymasie Wyszyńskim powiedział, „że ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia przeciwstawiał prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną”. Przypomniał też często powtarzane przez kard. Wyszyńskiego wskazanie: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. Dodał, że Prymas znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były 3 lata spędzone w więzieniu. O matce Czackiej legat papieski powiedział, że charakteryzowała ją niezachwiana wiara w Boga i w Jego Opatrzność. Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak On miłować.

Po homilii wyruszyła procesja z darami do ołtarza. Duchowe córki matki Czackiej przyniosły ornat wykonany przez ich niewidomą wychowankę, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP przynieśli kielich i świecę, a wychowankowie z Lasek – laptop, który trafi do placówki sióstr w Rwandzie. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej dla kaplicy w Zambii przekazały przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego, a przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego – ikonę przedstawiającą prymasa Wyszyńskiego.

Po komunii świętej uczestnikom uroczystości podziękował kard. Kazimierz Nycz. Uroczystość beatyfikacyjna zakończyła się błogosławieństwem legata papieskiego i odśpiewaniem „Boże, coś Polskę”.

PAPIEŻ FRANCISZEK O BEATYFIKACJI

„Dziś, niedaleko stąd, w Warszawie dokonuje się ogłaszanie błogosławionymi dwojga świadków Ewangelii: kard. Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Czackiej, założycielki Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż: Prymas Polski, aresztowany i internowany, zawsze był mężnym pasterzem według Serca Chrystusowego, heroldem wolności i godności człowieka; siostra Elżbieta, która w młodości straciła wzrok, poświęciła całe swoje życie pomocy niewidomym. Przykład nowych Błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości” – papież Franciszek na zakończenie Mszy św. w Budapeszcie, kończącej Światowy Kongres Eucharystyczny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter