18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileuszowa Gala Banku Miłosierdzia

Ocena: 0
2389

Po raz dziesiąty Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała Galę Banku Miłosierdzia.

fot. pixabay.com

Abp Stanisław Gądecki, który wziął udział w jubileuszowym spotkaniu dla darczyńców i wolontariuszy Caritas przypomniał słowa papieża seniora Benedykta XVI, że „Caritas nie jest dziełem kilkunastu osób, ale zobowiązuje każdego ochrzczonego do dzieła miłosierdzia”.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz przedstawiciele firm i instytucji wspierających dzieła Caritas.

– Spotkanie jest okazją do uhonorowania i podziękowania wolontariuszom oraz darczyńcom urzeczywistniającym idee Caritas – zaznaczył w rozmowie z KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

– Kto myśli, że sprawiedliwość społeczną można wprowadzić biurokratycznymi sposobami, jest w błędzie. Zawsze będzie potrzebny człowiek, który dostrzega potrzeby materialne i duchowe drugiego. Bez obecności człowieka trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność charytatywną – zaznaczył w swoim słowie podczas uroczystości metropolita poznański. 

Przypomniał, że każda organizacja charytatywna opiera się na wolontariacie, ale „przykładem czystej formy wolontariatu, czyli bez jakiejkolwiek zapłaty, są Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas”. Przewodniczący KEP ocenił, że jest to coś wyjątkowego i nadzwyczajnego. 

– W Banku Miłosierdzia najcenniejszą walutą jest miłość. Żyjemy po to, by kochać innych, by zbierać miłość i tym wypełniać ręce, umysł i serce – powiedział w trakcie spotkania ks. dyrektor Janecki. 

Jubileuszowa uroczystość była też okazją do podziękowań za włączenie się wiernych archidiecezji poznańskiej w program prowadzony przez Caritas Polska „Rodzina – rodzinie”, wspierający rodziny syryjskie dotknięte wojną. 
Na scenie umieszczono ikonę Madonny z Dzieciątkiem, wzorowaną na wizerunku znajdującym się w jednym z miast Syrii. Wizerunek Matki Bożej jest darem mieszkańców Aleppo dla Caritas Polska, wyrażającym wdzięczność, a zarazem zachęcającym do pamięci modlitewnej za Syryjczyków. Podczas spotkania ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska, przypomniał, że Polska za pośrednictwem Caritas przekazała na pomoc Syryjczykom 30 mln zł. 

Zebrani w Teatrze Muzycznym wysłuchali świadectwa Syryjczyka Baszara, od kilku miesięcy mieszkającego w Warszawie. – Wojna zniszczyła nie tylko budynki, szpitale i szkoły. Wszystko w Aleppo jest zbombardowane. Złamała też życie i przekreśliła pragnienia wielu osób. Wielu musi szukać nowego miejsca do życia – powiedział Syryjczyk. 

Podkreślił, że program Caritas „Rodzina – rodzinie” jest bardzo ważny, dociera do tysięcy osób. – To ogromnie istotne, że wiemy, iż nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto chce nam pomóc i o nas pamięta – zaznaczył.

Baszar przyznał, że młodzi Syryjczycy, którzy musieli uciekać ze swojego kraju, bardzo pragną do niego wrócić. „W październiku rozpocznę studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy zdobędę odpowiednie umiejętności i sytuacja w Syrii się uspokoi, będę chciał tam wrócić, by wykorzystać wiedzę do odbudowy mojego kraju” – stwierdził.

Podczas Gali Banku Miłosierdzia wręczono statuetki „Signum Caritatis” oraz okolicznościowe wyróżnienia.

Statuetką „Super Signum” uhonorowano ks. Waldemara Hanasa, ekonoma archidiecezji poznańskiej, a w latach 2007–2017 dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej. 

W kategorii „Darczyńca” statuetką nagrodzono firmę Selgors, która od dekady aktywnie włącza się w działania poznańskiej Caritas, przekazując m.in. tornistry w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” czy odzież dla potrzebujących. 

Statuetkę w kategorii „Współpraca” otrzymała INEA SA., która m.in. zadbała o infrastrukturę internetową w nowej siedzibie Domu Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie. 

Piotr Marynowicz został uhonorowany statuetką w kategorii „Świadectwo”. Od lat jest wolontariuszem podczas turnusów rehabilitacyjnych dla chorych i seniorów, organizowanych przez poznańską Caritas. Przyznaje, że został powołany do służenia innym. 

Wyróżnienia otrzymali też Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Luboniu oraz Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu. Młodzież zrzeszona w tym kole czynnie bierze udział we wszystkich akcjach organizowanych przez Caritas oraz wspiera dzieła misyjne Kościoła. 

Caritas Archidiecezji Poznańskiej niesie pomoc dzieciom, młodzieży, osobom bezdomnym, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz seniorom. Prowadzi m.in. Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie, trzy przedszkola, trzy ośrodki charytatywno–wypoczynkowe w Zaniemyślu, Dębkach i Lipnicy Wielkiej, punkt konsultacyjny oraz Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień „Wierzenica”. W sześciu jadłodajniach codziennie wydaje około 1600 posiłków.

W Szkolnych Kołach Caritas oraz Parafialnych Zespołach Caritas zrzesza ok. 3 tysięcy osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter