25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz w Licheniu

Ocena: 4.8
1847

Świątynia jest ogromna i pisząc o jej rozmiarach, w wielu miejscach można zaznaczyć: największe w Polsce. Wspomnijmy chociażby dzwon, noszący imię Maryi Bogurodzicy, umieszczony w dzwonnicy nowej świątyni w 1999 roku, czy składające się z pięciu części organy, noszące imię św. Jana Pawła II. Na dwóch poziomach świątyni znajduje się kilkanaście kaplic, a wysokość wieży widokowej z krzyżem wynosi 141,5 m.

 

Rocznica

W tym roku przypada 50. rocznica koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi. Dokonał jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 15 sierpnia 1967 roku.
Mówił wtedy: „My, polscy biskupi, radujemy się z wielkiego zaszczytu, że zostaliśmy zaproszeni do Lichenia na uroczystości koronacyjne – na Wasze radości, ludu ziemi konińskiej i kaliskiej! Przychodząc tutaj, wszczepiamy się w Waszą ufność i wiarę, uczestniczymy w łaskach, promieniach i radościach, które Was tutaj zgromadziły. Pamiętam chwilę, która mną wstrząsnęła, gdy wasz biskup, arcypasterz diecezji włocławskiej, zwrócił się do mnie z prośbą, abym poparł jego petycję do Ojca Świętego o zezwolenie na koronację Matki Bożej Licheńskiej. Drogi Arcypasterzu włocławski! Sprawiłeś mi wielką radość! Czyż mogłeś uczynić mi większą łaskę niż ta, że właśnie mojego głosu potrzebowałeś na swoim liście do Ojca Świętego? Była to dla mnie łaska, a zarazem obowiązek. Miałem możność spłacić dług wdzięczności za to, że jako młody alumn całe miesiące spędziłem przy tym ołtarzu. Uczyłem wtedy małe dzieci wasze katechizmu. Może dziś są już one rodzicami mającymi własne dzieci. Wtedy też związałem się żywiej z sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej”.

Miałem możność spłacić dług wdzięczności za to,
że jako młody alumn całe miesiące spędziłem przy tym ołtarzu.
Stefan kard. Wyszyński

Z okazji obchodów jubileuszu koronacji, których punkt kulminacyjny przewidziany został na dni od 13 do 15 sierpnia, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering do swoich diecezjan skierował list pasterski, odczytany we wszystkich kościołach diecezji w niedzielę 30 lipca, dwa tygodnie przed rozpoczęciem uroczystości. Zachęcił do pielgrzymowania do sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i wspólnego dziękczynienia. Zwrócił również uwagę na łaski i cuda, które Bóg sprawia nieustannie za wstawiennictwem Licheńskiej Bolesnej Królowej.

Dziś, po 50 latach od koronacji, jakże mocno aktualne pozostają słowa zawarte w homilii Prymasa Tysiąclecia: „My wiemy i wy to dobrze rozumiecie, że uszanowanie praw Boga i Kościoła, praw Chrystusa i Jego Matki, to najlepsza gwarancja sprawiedliwości społecznej i współżycia w pokoju, miłości i radości”.

 

Warte zobaczenia

W sanktuarium warto poświęcić trochę czasu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Licheńskiej Golgocie, zbudowanej w latach 1976-1986, staraniem ówczesnego proboszcza, z kamieni przywożonych przez pielgrzymów i głazów wydobytych z okolicznych kopalń węgla brunatnego. Golgota wpisuje się ściśle w przesłanie Matki Bożej, która wzywając do nawrócenia, ukazywała wielką miłość Chrystusa do człowieka, której zwieńczeniem były wydarzenia męki i śmierci Syna Bożego na krzyżu.

Można zaopatrzyć się w wodę ze źródełka, która również osławiona została cudownym działaniem, a służy pokrzepieniu pielgrzymów od 1968 roku.

Choć chwilę modlitwy spędzić należy, nawiedzając kościół Matki Bożej Częstochowskiej wzniesiony na miejscu owej kaplicy cmentarnej, która stanowiła pierwszy dom cudownego wizerunku. W dolnej części znajduje się Kaplica św. Krzyża z krzyżem, do którego w czasie II wojny światowej strzelała Berta Bauer – wychowawczyni w szkole dla chłopców z obozu Hitlerjugend, urządzonej przez Niemców w kościele parafialnym św. Doroty. Większość pielgrzymów nawiedza to miejsce i poznaje historię wydarzenia, które spotkało niemiecką nauczycielkę w kilka godzin po znieważeniu krzyża.

 

Działalność księży marianów

Strażnikiem sanktuarium jest Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, założone przez – od roku świętego – o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1701). Marianie nie tylko dbają o należyty kult Matki Bożej Licheńskiej, ale także prowadzą szeroką działalność duszpasterską. Na terenie sanktuarium funkcjonuje m.in. hospicjum stacjonarne dla paliatywnie chorych, Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym wraz z Poradnią Wsparcia Płodności (skupiającą zespół instruktorów modelu Creightona oraz lekarza-konsultanta medycznego naprotechnologii), Centrum Formacji Maryjnej, Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego oraz duszpasterstwo młodzieży i powołań. Każdego roku organizowanych jest kilkadziesiąt tur rekolekcji tematycznych. Licheńskie sanktuarium żyje pełnią życia i ma dla pielgrzymów nieustającą ofertę odnowy życia duchowego i wsparcia w codziennych kłopotach.


Wizerunek Matki Bożej został namalowany na cienkiej desce maleńkich rozmiarów (9,5×15,5 cm). Zamyślona twarz Maryi zwrócona jest w lewą stronę, oczy z opuszczonymi powiekami patrzą w dół. Postać ubrana jest w złotą suknię, na jej piersi widnieje Orzeł Biały – symbol narodu polskiego, a korona zdobiąca głowę podtrzymywana jest przez anioły. Obraz został umieszczony 2 lipca 2006 roku w ołtarzu głównym nowo wybudowanej świątyni, której Jan Paweł II zdążył jeszcze nadać tytuł bazyliki mniejszej. Było to 25 lutego 2005 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter