28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz na Pradze

Ocena: 0
3112
Drugim ordynariuszem warszawsko-praskim został w 2004 r. abp Sławoj Leszek Głódź, wcześniej biskup polowy. – Przyszedł z ogromnym doświadczeniem organizatorskim i duszpasterskim zdobytym w ordynariacie WP. Odkupił obecny gmach kurii biskupiej, wyremontował i dostosował do aktualnych potrzeb. Bardzo wiele uczynił dla upiększenia wnętrza katedry św. Floriana. Z jego inicjatywy przed katedrą postawiono pomnik ks. Ignacego Skorupki, bohaterskiego kapelana wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., a w pobliżu kurii – pomnik kapeli praskiej. Założył tygodnik „Idziemy”. Z jego inicjatywy organizowany jest co roku Jarmark Floriański. Jako osoba kontaktowa przyciągał do siebie ludzi ze wszystkich środowisk i wypromował diecezję na zewnątrz – przypomina ks. Szczepaniuk. Abp Głódź rządził Kościołem warszawsko-praskim zaledwie cztery lata, gdyż w 2008 r. z woli Benedykta XVI został metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź

Trzecim w dziejach diecezji ordynariuszem został abp Henryk Hoser, pallotyn. Z wykształcenia lekarz, z powołania zakonnik i misjonarz, przez wiele lat, od 1975 r., pracował w Rwandzie. Był proboszczem, animatorem życia rodzinnego, organizował apostolstwo świeckich, kierował ośrodkiem medyczno-socjalnym, opiekował się chorymi na AIDS. Po wojnie domowej w Rwandzie Jan Paweł II mianował go wizytatorem apostolskim. Po blisko dziewięcioletnim pobycie we Francji i Belgii został skierowany do pracy w Stolicy Apostolskiej. Jako arcybiskup był sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Abp Hoser od samego początku rządów położył ogromny nacisk na duszpasterstwo rodzin i powołał do istnienia parafialne ośrodki formacji rodziny. Osobiście przygotowywał świeckich do ich prowadzenia. Jest mocno zaangażowany w misje. Skierował do Sierra Leone księży, którzy pracują w parafii wspomaganej przez diecezję warszawsko-praską. Włączył się aktywnie w powstanie w Urlach seminarium propedeutycznego. Dba o rozwój ośrodka kultu św. Faustyny Kowalskiej w Ostrówku, gdzie Helena Kowalska pracowała przed wstąpieniem do zakonu. Dzięki staraniom abp. Hosera powstał cieszący się dużym zainteresowaniem Praski Akademik.

Arcybiskupa Hosera wspomaga od 2011 r. bp Marek Solarczyk, historyk Kościoła, były wicerektor Seminarium Duchownego w Tarchominie i były proboszcz parafii katedralnej św. Floriana.

Wszyscy ordynariusze warszawsko-prascy są honorowymi obywatelami Warszawy. Nadto abp Głódź także Białegostoku, Radzymina, Wołomina i gminy Sokółka, a bp Romaniuk Otwocka, Radzymina i Mińska Mazowieckiego.

 

Najważniejsze wydarzenia

Najważniejszymi wydarzeniami w diecezji były w ciągu minionego ćwierćwiecza pielgrzymka Jana Pawła II oraz I Synod Plenarny.

Jan Paweł II w niedzielę 13 czerwca 1999 r. odwiedził cmentarz w Radzyminie, gdzie pochowani są żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Następnie przejechał do katedry św. Floriana, gdzie przed świątynią miała miejsce liturgia słowa. To wtedy padły znamienne zdania: „O wielkim Cudzie nad Wisłą przez dziesiątki lat trwała zmowa milczenia. Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy”.

Abp Henryk Hoser SAC

Synod, który się odbył w latach 1998-2000, wydał przepisy partykularne niezbędne dla prawidłowej i bardziej pożytecznej posługi duszpasterskiej. Zakończenie Synodu 8 grudnia 2000 r. połączone zostało z oficjalnym otwarciem i poświęceniem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarchominie.

Wielkim wydarzeniem były obchody Roku Jubileuszowego 2000, a także peregrynacja po parafiach diecezji figury Matki Bożej Fatimskiej oraz figury Matki Bożej Loretańskiej. Udała się też inicjatywa czuwania modlitewnego w ramach Jerycha Różańcowego. Obecnie diecezja przygotowuje się do peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, która rozpocznie się we wrześniu.

Historycznym wydarzeniem były pierwsze święcenia biskupie w katedrze św. Floriana. Bp Solarczyk otrzymał je 19 listopada 2011 r. z rąk abp. Hosera i poprzednich biskupów ordynariuszy – Romaniuka i Głódzia.

Ważną rolę w diecezji odgrywają media: Radio Warszawa, tygodnik „Idziemy” oraz od niedawna telewizja internetowa Salve. Od wielu lat znakomitą opinią cieszy się ośrodek adopcyjny, dzięki któremu wiele dzieci znalazło nowy dom, również za granicą.

 

Trochę statystyki

W chwili powstania diecezji liczyła ona 131 parafii i ośrodków duszpasterskich. Dziś jest ich 184. Wzrosła też liczba dekanatów z 15 do 21. Są trzy kapituły: katedralna, konkatedralna na Kamionku i kolegiacka w Radzyminie.

W 1992 r. księży diecezjalnych było 364, a zakonnych 108. Dziś w diecezji jest 492 księży diecezjalnych i 257 zakonnych. Jest też 1337 sióstr zakonnych.

Niemal całkowicie zmieniły się proporcje katechetów świeckich i duchownych. W 1992 r. nauczało religii 220 księży diecezjalnych, 26 zakonnych, 143 siostry zakonne i 247 świeckich, obecnie świeckich katechetów jest 550, a księży ok. 200 i 100 sióstr zakonnych.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarchominie do kapłaństwa przygotowuje się 48 kleryków.

Na terenie diecezji znajdują się sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w katedrze św. Floriana, Krzyża Świętego w Jadowie, św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim oraz maryjne w Mińsku Mazowieckim (MB Hallerowskiej), Sulejówku (MB Pocieszenia), Wielgolesie (MB Łaskawej), Świdrze (MB Trzykroć Przedziwnej), Otwocku (MB Swojczowskiej), Loretto (MB Loretańskiej), w Warszawie (MB Różańcowej na Bródnie, MB Częstochowskiej na Targówku, MB Królowej Polskich Męczenników na Grochowie, MB Ostrobramskiej na Witolinie, MB z Lourdes na Pradze). W tym roku przewidziana jest koronacja obrazu Matki Bożej w kościele w Gliniance.

W budowie jest 28 nowych kościołów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter