29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz Cudu nad Wisłą

Ocena: 0
836

W kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie 13 czerwca w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęły się obchody 100. Rocznicy Cudu nad Wisłą. Odsłonięto tablicę upamiętniającą wymarsz na front pod Ossowem w 1920 r. Pierwszego Batalionu 236. Ochotniczego Warszawskiego Pułku Piechoty pod wodzą ks. Ignacego Skorupki.

fot.Irena Świerdzewska

Przed Mszą św. kapłani kapituły konkatedralnej zgromadzili się na uroczyste Nieszpory. Eucharystię pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza koncelebrowali bp Romuald Kamiński oraz bp Marek Solarczyk.  Przybyli przedstawiciele władz państwowych z min. Jarosławem Sellinem, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, licznie zgromadziły się poczty sztandarowe ruchów i stowarzyszeń katolickich, harcerzy ZHR i Skautów Europy.

We wstępie do liturgii bp Kamiński przypomniał okoliczności wyruszenia ks. Ignacego Skorupki i młodych ochotników polskiej armii z kaplicy pw. Bożego Ciała na starym cmentarzu kamionkowskim, gdzie dziś stoi konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej. - Dzisiaj w tej świątyni będącej wotum dziękczynnym za Cud nad Wisłą pragniemy z głębi naszych serc wypowiedzieć Bogu i Matce Zbawiciela nasze dziękczynienie i uwielbienie. Bohaterom tamtych dni oddajemy należny szacunek i pamięć w modlitwie - powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Kard. Nycz przypomniał w homilii o długu wdzięczności za ocalenie Warszawy, Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu . Nawiązał do słów Jana Pawła II sprzed 21 lat wypowiedzianych w Radzyminie oraz przy katedrze warszawsko-praskiej. - Święty papież powiedział, że zostawia ten testament spłacania długu i pamięci młodej, nowej wówczas diecezji warszawsko-praskiej, ale przecież dobrze wiemy, że wszyscy jesteśmy dłużnikami tamtej zwycięskiej bitwy, trudu dowódców i żołnierzy, którym nas ocalili – podkreślił metropolita warszawski. - Dług wdzięczności spłacamy dziś przede wszystkim modlitwą i czynem naszych codziennych dni, jakie podejmujemy dla Ojczyzny w różnych wymiarach życia i powołania. Chcemy też spłacać dług wiernością wartościom, o które walczyli żołnierze w 1920 r., a były nimi sprawiedliwość, wiara, godność każdego człowieka, rodziny i całej społeczności ludzkiej zagrożonej bolszewicką ideologią – przypomniał kardynał.

Podkreślił, że zwycięstwo zwane „Cudem nad Wisłą” było współpracą człowieka z boskim działaniem. Zostało poprzedzone żarliwą modlitwą Warszawy i całej Polski. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił cały polski naród Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Kardynał Nycz zaznaczył, że połączenie odwagi i męstwa żołnierzy, mądrości dowódców bitwy z modlitwą Polski pozwala mówić o Cudzie nad Wisłą.
Po Eucharystii na wschodniej zewnętrznej ścianie świątyni kard. Nycz poświęcił a bp Kamiński z min. Jarosławem Sellinem i posłanką Małgorzatą Gosiewską odsłonili tablicę poświęconą ks. Ignacemu Skorupce i żołnierzom Armii Ochotniczej.

Jarosław Sellin podkreślił, że dziś największą potrzebą w społeczeństwie jest wzmocnienie wspólnoty, czego mogą uczyć nas bohaterowie ochotnicy wojny 1920 r. Wskazują czym jest wspólnota, czym wspólna troska o niepodległość ojczyzny. - To dla nas współczesnych wielka lekcja – podkreślił Jarosław Sellin. Do Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób. -  To pospolite ruszenie, wielka ogólnopolska mobilizacja warta jest uhonorowania –zauważył Jarosław Sellin.  Zapowiedział, że teren pocmentarny na Kamionku przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  Muzeum Historii Polski przekształci się w mur upamiętniający armię ochotników  1920 r. Przy nim powstanie ekspozycja o charakterze muzealno- edukacyjnym. Sławomir Siwek, prezes zarządu TVP odczytał list nadesłany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego/is

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter