29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz Bartłomieja I

Ocena: 0
1365

Świat prawosławia obchodzi w tych dniach 25. rocznicę intronizacji patriarchy ekumenicznego Konstantynopola i swojego honorowego zwierzchnika Bartłomieja I.

fot. arch. prawosławne

„Ogłoszenie wyboru Waszej Świątobliwości na Patriarchę Ekumenicznego sprawiło mi głęboką radość – pisał w specjalnym telegramie gratulacyjnym Jan Paweł II. – Więzy braterskiej miłości, które już nas łączą, niewątpliwie ułatwią naszą współpracę zmierzającą do przywrócenia pełnej jedności pomiędzy naszymi Kościołami. Pragnę gorąco, by rozwijał się dialog teologiczny, który miałem szczęście zapoczątkować razem z umiłowanym poprzednikiem Waszej Świątobliwości, Dimitriosem I, w czasie mojej niezapomnianej wizyty w Fanarze. Oby Pan udzielił obficie Waszej Świątobliwości swego światła i mocy w nowym, niełatwym zadaniu pasterskim. Zapewniam Waszą Świątobliwość o mojej modlitwie i o wielkiej miłości braterskiej.”

Święty Jan Paweł II dobrze znał patriarchę Bartłomieja I. W latach 1989-91 reprezentował on swój Kościół na rzymskich uroczystościach Świętych Apostołów Piotra i Pawła i był podejmowany przez papieża Polaka.

Bartłomiej I, 270 patriarcha ekumeniczny Konstantynopola, urodził się 29 lutego 1940 r. na wyspie Imbros (Turcja) jako Dimitrios Archandonis. Po ukończeniu szkoły teologicznej na wyspie Chalki otrzymał święcenia diakonatu i przyjął imię Bartłomiej. W latach 1963-68 studiował wschodnie prawo kanoniczne w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. Studia kontynuował w Instytucie Ekumenicznym w Bossey k. Genewy i na Uniwersytecie w Monachium.

W roku 1969 przyjął święcenia kapłańskie, a w trzy lata później już jako archimandryta (odpowiednik opata) został sekretarzem patriarchy Dimitriosa. W roku 1973 został metropolitą Filadelfii, jednej z tytularnych diecezji w Turcji. Chirotonię (sakrę biskupią) przyjął 25 grudnia 1973 r. Zaraz też wszedł do grona członków Świętego Synodu Patriarchatu Ekumenicznego. W roku 1990 został metropolitą Chalcedonu, a rok później, po śmierci patriarchy Dimitriosa I, został jego następcą. Ingres odbył 2 listopada 1991 r. do katedry św. Jerzego w Fanarze.

Już jako patriarcha Konstantynopola złożył Janowi Pawłowi II trzy oficjalne wizyty: w 1995, 2000 i 2004 r. Podczas pierwszej nastąpiło podpisanie wspólnej deklaracji, która sumowała dotychczasowy stan dialogu katolicko-prawosławnego. W 2000 r. Jan Paweł II wspólnie z patriarchą Bartłomiejem  I (i zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego abp. George’em Careyem) otworzył Drzwi Święte Roku Jubileuszowego 2000. Po raz ostatni Jan Paweł II gościł patriarchę Bartłomieja I w dniach od 28 czerwca do 2 lipca 2004 r. Okazją była 40. rocznica spotkania Pawła VI i patriarchy Atenagorasa I w Jerozolimie. Jan Paweł II i Bartłomiej I podpisali wtedy wspólną deklarację dotyczącą wyzwań, jakie stoją przed obydwoma Kościołami. Wśród nich wymieniono działalność na rzecz pokoju i pojednania, zażegnywanie konfliktom społecznym, uświadomienie Europie jej chrześcijańskich korzeni, obrona świętości życia ludzkiego.

Bartłomiej I był obecny w Asyżu 24 stycznia 2002 r. podczas II Światowego Dnia Modlitw o Pokój. Jak kilkakrotnie podkreślał, za najważniejsze wydarzenie w jego posłudze uważa zwrócenie prawosławnym przez Jana Pawła II relikwii świętych Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma. Do końca życia Jana Pawła II utrzymywał z nim kontakt i był obecny na jego pogrzebie. Rozwinął też owocne kontakty Kościoła prawosławnego z Rzymem za pontyfikatów Benedykta XV i Franciszka.

Papież senior Benedykt XVI w przedmowie do książki poświęconej Bartłomiejowi I z okazji jego obecnego jubileuszu wspominał spotkanie z nim w 2002 r. podczas Światowych Dni Modlitw o Pokój: „Od pierwszej chwili byłem poruszony otwartością i osobistą serdecznością patriarchy. Nie był potrzebny wielki wysiłek, byśmy się do siebie bardziej zbliżyli. Jego wewnętrzna otwartość i prostota rodziły natychmiast przyjemną zażyłość. (…) Mój wybór na Następcę Piotra naturalnie nadał nowy wymiar naszemu spotkaniu jako osób. Odpowiedzialność za wiarę w świecie i, jednocześnie, odpowiedzialność za jedność podzielonego chrześcijaństwa należą do urzędu, który został nam powierzony, lecz są także osobistym obowiązkiem. Uważam za rzecz bardzo ładną, że po mojej rezygnacji patriarcha był zawsze blisko mnie w sposób osobisty i że odwiedził mnie nawet w moim małym klasztorze. (…) Jego Świątobliwość Bartłomiej jest patriarchą naprawdę ekumenicznym, we wszystkich znaczeniach tego słowa. W braterskiej solidarności z Papieżem Franciszkiem stawia kolejne ważne kroki na drodze do jedności” – napisał Benedykt XVI.

Bartłomiej I był pierwszym od tysiąca lat patriarchą Konstantynopola, który uczestniczył w inauguracji posługi biskupa Rzymu Franciszka w marcu 2013 r. Z obecnym papieżem spotykał się już kilkakrotnie.

Kilkakrotnie też gościł w Polsce: spotykał się nie tylko ze wspólnotą prawosławną, ale także z przedstawicielami Episkopatu Polski oraz z władzami państwowymi. Dwie polskie uczelnie – KUL i ChAT – nadały mu tytuł doktora honoris causa. Poświęcił plac pod budowę cerkwi w Częstochowie, a w 2000 r. przemawiał w polskim parlamencie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter