29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jerzy Grzybowski dla KAI: Kościół w Polsce jest dobrze umiejscowiony w tematyce, którą żyje Kościół powszechny (komentarz)

Ocena: 0
764

"Kościół w Polsce, a szczególnie ruchy i stowarzyszenia katolickie są dobrze umiejscowione w tematyce, którą żyje Kościół powszechny" - pisze w komentarzu dla KAI Jerzy Grzybowski. Współtwórca, wraz z małżonką Ireną, ruchu rekolekcyjnego Spotkań Małżeńskich podsumowuje doroczne spotkanie moderatorów ruchów i stowarzyszeń katolickich, które odbyło się w Watykanie 28 kwietnia z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Fot. archiwum tygodnika Idziemy - Irena i Jerzy Grzybowscy, twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich

Komentarz Jerzego Grzybowskiego:

Wiele tematów poruszanych w czasie spotkania moderatorów ruchów i stowarzyszeń katolickich, jakie odbyło się w Watykanie, znanych jest dobrze liderom ruchów w Polsce, zarówno z doświadczeń własnej pracy w ruchach, jak również ze spotkań Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Odnalezienie w tematach poruszanych na spotkaniu wątków bliskich ruchom w Polsce świadczy o tym, że Kościół w Polsce, a szczególnie ruchy i stowarzyszenia katolickie, są dobrze umiejscowione w tematyce, którą żyje Kościół powszechny. Z drugiej zaś strony te właśnie wątki, m.in.: wiara i dbanie o umacnianie więzi z Bogiem, prawda, wolność wyboru, sprawiedliwość, transparentność działań, synodalność, formacja animatorów, walka z szeroko rozumianą przemocą w ruchach, usłyszane przez moderatorów z Polski, mogłyby umocnić ich w przekonaniu, że konieczne jest jeszcze wyraźniejsze akcentowanie tych spraw w działalności ruchów w Polsce. I że są one troską Kościoła Powszechnego. Podejmowanie tych tematów jest drogą Kościoła w trudnych czasach.

Tym, co dla mnie było szczególnie ważne podczas watykańskiego spotkania, było podkreślenie przez kard. Kevina Farrella [prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia - przyp. KAI] konieczności przyjmowania do wiadomości zmian, jakie zachodzą w świecie i odnajdowania w nich nowych możliwości działania, mimo że są to przemiany bardzo trudne. Wielokrotnie podkreślane było znaczenie rozeznawania w wyborze dalszych kierunków działalności. Uzyskałem w ten sposób mocne poparcie mojej wizji Spotkań Małżeńskich, dotyczącej koniecznej elastyczności metod działania, rozwijania nowych metod, a nie tylko trzymania się dotychczasowych. Metody pracy zdalnej, poniekąd wymuszone pandemią, traktujemy od dwóch lat jako nową formę działalności, która przynosi nadspodziewane owoce. Jednakże korzystanie z tych metod zdalnych nie dla wszystkich jest oczywiste.

Kard. Farrell oraz kilka osób pracujących w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia otrzymało ode mnie album „Spotkania Małżeńskie w czasie trudnym, podczas epidemii i w czasie wojny, 2020-2022 oraz w kontekście roku Amoris Laetitia”. W albumie tym znajduje się rozdział poświęcony potrzebie rozeznawania, czego Duch Święty oczekuje od nas w czasach trudnych. Wzbudziło to szczere zainteresowanie pracowników Dykasterii. Wydaje się więc, że potrzebna jest większa niż dotąd wymiana doświadczeń pomiędzy ruchami i stowarzyszeniami w Polsce a Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Jest to ważne zarówno dla Watykanu jak i dla ruchów w Polsce, żeby coraz pełniej odnajdywały się w aktualnej wizji ruchów i stowarzyszeń. Są one bowiem motorem działalności Kościoła w trudnych czasach, co podkreślił kard. Farrell. Większe niż dotąd uczestniczenie moderatorów ruchów i stowarzyszeń w Polsce w takich wydarzeniach, zwiększyłoby poczucie wspólnoty Kościoła Powszechnego. W czasach trudnych jest to szczególnie potrzebne, gdyż wspólnota umacnia zdolność realizacji programów, inspiruje nowe wątki duchowości i charyzmatu, a także zachęca do dostosowywania rozwiązań organizacyjnych w zmieniającej się rzeczywistości. Wszystko to, pojmowane jako system oddziaływujących na siebie elementów wpływa na rozwój misji Kościoła.

Natomiast cieniem na konferencji kładzie się niezauważenie ani w wystąpieniach publicznych, ani w modlitwach, wojny na Ukrainie. A przecież dramat wojny dotyka wiele ruchów międzynarodowych działających w tym kraju. Wpływ wojny na działalność Spotkań Małżeńskich został podjęty w wspomnianym wyżej albumie oraz moich rozmowach kuluarowych. W spotkaniu zdalnie uczestniczyła Marta Svystun z Ośrodka Spotkań Małżeńskich Cerkwi Grekokatolickiej na Ukrainie. Podzieliła się ze mną po konferencji poczuciem jedności z Kościołem. Podkreśliła wartość tej konferencji dla nakreślania drogowskazów Nowej Ewangelizacji i konieczność rozeznawania tych drogowskazów w trudnych czasach. Oprócz przykrego, szczególnie dla niej, niezauważenia wojny na Ukrainie, zwróciła uwagę na problem migracji dotykający aktualnie Ukrainę, ale także inne kraje. Ma ona wpływ na dezintegrację działalności ruchów w wielu krajach. Zauważyła też nieadekwatność poruszanego problemu finansowego wynagradzania działalności ruchów w kontekście realiów wielu krajów.

Reasumując, spotkanie moderatorów było ważnym doświadczeniem wspólnoty Kościoła i potrzebne jest więcej takich doświadczeń, w tym także spotkań tematycznych. Podkreślali to także moderatorzy Spotkań Małżeńskich z wielu krajów na naszych spotkaniach międzynarodowych. W czasach trudnych musimy jeszcze bardziej podtrzymywać wspólnotę, by rzeczywiście rozpoznawać i szerzyć Królestwo Boże, które „pośród nas jest” (Łk 17,20).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter