20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasnogórskie dożynki

Ocena: 0
267

Z udziałem ok. 50 tys. rolników odbyły się na Jasnej Górze ogólnopolskie dożynki. Była to sposobność do modlitwy za poszkodowanych przez nawałnice i podziękowanie za solidarność i konkretną bezinteresowną pomoc.

Na początku sumy, którą celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa, przeora Jasnej Góry i przedstawiciela prezydenta bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych tegorocznych zbiorów.

Szczególne słowa do rolników, którzy ucierpieli na skutek tegorocznych anomalii pogodowych i doświadczają krzyża swego powołania, skierował przeor Jasnej Góry. – Oddajemy was pod opiekę Maryi i dziękujemy tym, którzy tak solidarnie okazują wam hojną pomoc – mówił o. Marian Waligóra.

W kazaniu abp Stanisław Gądecki przypomniał, że ważniejsza od uprawy roli jest uprawa własnego sumienia. – Dlatego potrzebna nam jest nie tylko ekologia środowiska materialnego, ale jeszcze bardziej ekologia człowieka, rozumiana jako troska o jego zdrowy rozwój duchowy, od którego w dużej mierze zależy los środowiska materialnego – mówił.

Do uczestników dożynek list skierował prezydent RP Andrzej Duda. „Nie ma daru bardziej potrzebnego człowiekowi i bardziej cennego jak chleb. Nie ma też w naszej Ojczyźnie bardziej godnego miejsca, gdzie to podziękowanie może być wyrażone” – napisał. Przypomniał też, że „na terenach wiejskich żyje prawie połowa mieszkańców Polski. (…) Jestem pełen uznania, jak wiele polska wieś dostarcza wspaniałych przykładów społecznej energii i solidarności, przedsiębiorczości, twórczej samorządności, jak wiele wnosi do polskiego rozwoju”.

Tradycyjne wieńce dożynkowe przywiezione z różnych stron kraju nawiązywały do tegorocznego hasła dziękczynienia: „Do naszej Matki i Królowej” w 300. rocznicę koronacji. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 r. Dożynkom towarzyszy 26. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz 18. Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentuje kilkuset wystawców.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter