20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - rozpoczęły się rekolekcje polskich biskupów

Ocena: 0
334

Zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - podkreślają polscy biskupi, którzy na Jasnej Górze rozpoczęli doroczne czterodniowe rekolekcje. Prowadzi je ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Ich kanwą jest życie i działalność św. Piotra Apostoła: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tu od 1950 r. i wprowadził go Prymas Wyszyński.

Fot. BP KEP - 14-17 listopada: Rekolekcje biskupów o św. Piotrze Apostole i jego wierze

 - Rekolekcje to czas ożywienia relacji z Jezusem, odnowienia zawierzenia Maryi i umocnienia w pasterskiej posłudze Kościołowi - mówią biskupi.

Jako pasterze w Polsce, razem, zatrzymujemy się i przeznaczamy czas dla Boga, żeby później iść do drugiego człowieka. To czas refleksji nad naszą wiarą, powołaniem i życiem

- zauważył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Dodał, że rekolekcje są też wyrazem jedności Episkopatu, a tegoroczne zamyślenie nad posługą Piotra okazją do przypomnienia o pasterskiej posłudze biskupów.

Jest ona bardzo ważna. Szczególnie Ojciec Święty przypomina nam, jak ma wyglądać, że pasterz ma być z przodu, ale też pośród, czyli słuchać i być również z tyłu. Św. Piotr jest tym pasterzem, który nam towarzyszy i pokazuje jak pokonywać trudności życia, mając przed sobą Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa

- podkreślił bp Kiciński.

- Rekolekcje to upragniony czas zatrzymania i „chwili spokoju” – zauważył bp Adam Bab z Lublina. Podkreślił, że to okazja do zweryfikowania samego siebie i stawiania pytań o swoją posługę i zaangażowanie, „czy ona podoba się Bogu”. - Oby było jak najwięcej takich chwil, kiedy dostrzeże się reprymendy i upomnienia, by zwiększyć swą gorliwość - powiedział.

Biskupi zwracają uwagę na Jasną Górę, gdzie Maryja uczy wiary, odpowiedzialności i posłuszeństwa. - Maryjna wiara, do której tutaj wracamy, oparta jest na prostym „tak” wobec Bożego słowa. To jest najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, ale też najbardziej efektywne - powiedział bp Bab.

+++++

Tematem biskupich rekolekcji są słowa „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Jak powiedział tegoroczny rekolekcjonista ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w swoich naukach chce ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

Ks. Turek w rozmowie z Biurem Prasowym KEP przyznał, że chciałby podzielić się z biskupami refleksjami dotyczącymi życia i działalności św. Piotra Apostoła.

Zarówno teksty biblijne jak i komentarze patrystyczne oraz współczesne opracowania teologiczno-ascetyczne ukazują nam bogactwo osobowości tego apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem

– powiedział.

Historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach, a refleksja nad doświadczeniami apostoła może być nam pomocna w pogłębianiu naszych relacji z Bogiem i bliźnimi

– podkreślił ks. Turek. Dodał że, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, „którym postać Piotra wydaje się być bardzo bliska, jak też do niektórych współczesnych myślicieli, ukazujących w różnych kontekstach aktualność tekstów biblijnych mówiących o wzlotach i upadkach apostoła – opoki, na której Pan zechciał zbudować swój Kościół”.

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter