23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła pierwszego Pustelnika

Ocena: 0
1457

Wspominany dziś w Kościele św. Paweł Pierwszy Pustelnik szczególnie czczony jest w Zakonie Paulinów. Dla białych mnichów, znanych głównie z posługi na Jasnej Górze, jest on patriarchą a więc ojcem i opiekunem.

2016-01-15 23:24
it / Jasna Góra (KAI), mz

Modlitwa ku czci świętego zanoszona jest zwłaszcza podczas tzw. Pawełek, które potrwają jeszcze do niedzieli, kiedy to paulini świętować będą tzw. zewnętrzne uroczystości.

– Pustelnik z Teb jest wzorem nie tylko to dla zakonników, ale dla każdego z nas – przypomina Generał Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski podkreśla, że jego życie „sam na sam z Bogiem” jest dla wszystkich inspiracją do podejmowania różnych wyzwań. – Dla nas duchowych synów to wezwanie do nieustannego życia w Bożej obecności. Uniesione do nieba pawłowe dłonie to symbol nieustannej wytrwałej modlitwy. Ucieczka na pustynię nie była dla niego ucieczką od człowieka, jego losu i trosk codziennych. I jest to wyzwanie dla nas: żyć dla drugiego człowieka, szukać go i podprowadzać do Boga – powiedział zakonnik.

Na czterech kontynentach, w ponad 70 placówkach, głównie w sanktuariach maryjnych, posługuje ponad pół tysiąca paulinów. Jedną z ich najważniejszych misji jest spowiedź czyli sprawowanie sakramentu Bożego miłosierdzia.

– Sprawowanie tego sakramentu głęboko wpisało się w posłannictwo naszej wspólnoty. Mówią o tym zakonne konstytucje, przypominały wielokrotnie kapituły generalne. Przypomniał nam o tym wyraźnie św. Jan Paweł II, który mówił, że paulińskie powołanie to powołanie dźwigania się człowieka z największych upadków na szczyty świętości – powiedział o. Chrapkowski.

Podkreślił, że zwłaszcza w Roku Miłosierdzia sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania jest wielkim wyzwaniem. – Papież Franciszek mówi, że w tym czasie na nowo kładziemy w centrum sakrament pojednania, ponieważ pozwala on dotknąć nam wielkość miłosierdzia – przypomniał zakonnik.

Paulińską posługę w konfesjonałach zauważają także jasnogórscy pielgrzymi. – Chociaż jest ich tak wielu to widać, ale żaden z nich się tutaj nie nudzi. Mają sporo pracy, zwłaszcza w konfesjonałach. Ten konfesjonał narodu, który tutaj jest na Jasnej Górze tak wygląda właśnie dzięki paulinom – powiedział pielgrzym z Podhala.

Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego. To właśnie tego świętego, obrali na swego patrona pustelnicy wstępujący w XIII wieku na Węgrzech do nowego zakonu.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

Paulini posługują w 17 krajach. Mają trzy pełnoprawne prowincje: amerykańską, australijską i niemiecką. Quasi prowincję węgierską, chorwacką i słowacką.

Wszędzie, gdzie są „biali mnisi” trwają Pawełki czyli nowenna do św. Pawła z Teb. Pawełki jasnogórskie nie mają sobie równych. Ostatnie nabożeństwo, celebrowane w niedzielę po 15 stycznia, gromadzi tysiące dzieci, bowiem Pierwszy Pustelnik uważany jest za ich szczególnego opiekuna. Tegoroczne tzw. zewnętrzne uroczystości odbędą się 17 stycznia o godz. 16.15, a będzie im przewodniczył bp Antonii Długosz z Częstochowy. Podczas nabożeństwa celebrans podejdzie do każdego dziecka i będzie je błogosławił. Najmłodsi otrzymają przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków, słodyczy i owoców pustyni – daktyli i fig.

Dziś w uroczystość swego patriarchy zakonnicy zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na wspólnotowej Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem Generała Zakonu, podczas której ponowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Jutro, 16 stycznia paulini obchodzić będą Święto Królowej Pustelników, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, jako wyraz wdzięczności za opiekę Maryi nad Zakonem Paulińskim. W święto Królowej Pustelników mnisi ponawiają Akt Zawierzenia Zakonu Maryi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter