28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: tu zdroje miłosierdzia płyną od wieków

Ocena: 4.5
665

Na Jasnej Górze trwa niemal nieustanna spowiedź, która jest sakramentem miłosierdzia. Przypominają o tym paulini z Jasnej Góry w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W częstochowskim sanktuarium o godz.15.00 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. - Miłosierdzie jest największym przymiotem Boga, jest Jego imieniem - przypomina o. Dariusz Nowicki, paulin powołany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia.

fot. pixabay

Zauważa, że „zdroje miłosierdzia otwierają się najbardziej w konfesjonale, gdzie człowiek wraca do Boga i zanurza się w Jego miłosierdziu”.

Nie znam drugiego miejsca w Polsce, gdzie tak wiele godzin trwa spowiedź, nawet w Łagiewnikach księża tak długo nie spowiadają

- podkreśla i dodaje, że nie jest to przechwalanie się, ale zauważenie tego, jak Boże Miłosierdzie jest tu wylewane.

To dzieje się też przez Maryję, bo Ona tu przyciąga ludzi i prowadzi do kratek konfesjonału

- zaznacza o. Nowicki.

Jak twierdzi „spowiednicy czują wielką odpowiedzialność tej posługi, ale i jej piękno”.

Gdy widzimy jak człowiek się cieszy, że po latach powraca do Boga, że odchodzi od konfesjonału ze łzami radości, z przekonaniem, że Pan Bóg go kocha, to wielka radość. Dostrzegamy, że to miłosierdzie rozlewa się na ludzi, a tu na Jasnej Górze, gdzie spowiedź trwa od wieków, szczególnie - wyznaje paulin.

Podkreśla, że Jezus w Święto Miłosierdzia, o które sam prosił św. s. Faustynę obiecał wiele łask i zachęca byśmy z tego wielkiego daru korzystali.

Uwierzmy w obietnice Jezusa

- zaprasza i życzy dobrego przeżycia uroczystości.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 7.00 TVP transmitowała Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej. Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz.15.00 poprowadzi Misjonarz Miłosierdzia o. Nowicki. Paulini zachęcają do duchowej łączności.

Św. s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła Jasną Górę: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna. Po raz pierwszy, 23 maja 1933 r., ujrzała Matkę Bożą w Kaplicy, gdzie poszła rano o godz.5.00 na odsłonięcie obrazu. Tak m.in. opisywała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „modliłam się bez przerwy do godziny jedenastej i zdawało mi się, że dopiero co przyszłam. Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam”.

Z Częstochową jest związana również historia figurek będących w rodzinie św. Faustyny Kowalskiej, którą opowiadała s. Gregoria Burlikowska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Częstochowie.

Od dzieciństwa Helenie towarzyszyły dwie fajansowe figurki Pana Jezusa z otwartym Najświętszym Sercem i Najświętszej Maryi Panny, również z otwartym Sercem, które ojciec świętej Stanisław Kowalski kupił właśnie w Częstochowie. Tworzyły one mały ołtarzyk, przy którym modliła się cała rodzina. Obecnie są one w muzeum w Krakowie-Łagiewnikach przekazane przez młodszą rodzoną siostrę Natalię.

Fresk przedstawiający s. Faustynę na Jasnej Górze znajduje się na głównej, frontowej ścianie krużganków, nazywanych Wieczernikiem. Wykonany techniką sgrafitto, przedstawia świętą z „Dzienniczkiem” w ręku, stojącą w cieniu promieni rozchodzących się z krzyża.

Podczas uroczystości poświecenia fresku, która odbyła się w 2009 r. siostry wyrażały przekonanie, że „wizerunek św. siostry Faustyny, wielkiej mistyczki i mistrzyni życia duchowego, umieszczony i poświęcony w Jasnogórskim Wieczerniku, będzie przypominał wszystkim pielgrzymom przybywającym na to miejsce, biblijne orędzie o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, zachęcał do zaufania Mu i do czynnej miłości bliźniego, miłowania Kościoła, Eucharystii oraz gorącego nabożeństwa do Matki Bożej” .

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter