26 listopada
czwartek
Delfiny, Sylwestra, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: szopka w ogrodach paulińskiego klasztoru

Ocena: 0
794

Przypomnienie o łasce chrztu i wezwanie do niesienia miłosierdzia to temat tegorocznej szopki bożonarodzeniowej, powstałej w ogrodach klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze.

2015-12-24 22:02
BPJG, mip / Jasna Góra (KAI), sg

Prace przy jednej z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, ustawianych przy maryjnym sanktuarium trwały od listopada. Wierni będą mogli zobaczyć tu nie tylko figury postaci biblijnych, ale również żywe zwierzęta.

Przekaz jasnogórskiej szopki nawiązuje w tym roku do wydarzeń ważnych dla Kościoła w Polsce i na świecie. Pierwszym z nich jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia drugim jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Stąd dwa główne hasła umieszczone w centralnym miejscu szopki – w bliskości nowo narodzonego Jezusa, Maryi i św. Józefa – brzmią: „Miłosierni jak Ojciec” i „1050 lat Chrztu Polski”.

Jasnogórska szopka to przestrzennie jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m2 ogrodów jasnogórskich, wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Do szopki wchodzi się bramą graniczącą z wałami jasnogórskimi, obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.

– Bóg Ojciec jest miłosierny, a pierwsze oznaki miłosierdzia mamy w Księdze Rodzaju, tu już zaczyna się historia zbawienia, kiedy człowiek odwrócił się od Pana Boga, Bóg nie odwrócił się od człowieka – mówi o. Kraszewski.

– Rok Miłosierdzia oznacza, że mamy ze skarbca Bożego Miłosierdzia czerpać to, co jest najpiękniejsze, najcenniejsze, aby osiągnąć szczęście nie tylko na ziemi, ale szczęście wieczne, aby być z Panem Bogiem w niebie – podkreśla paulin.

Do refleksji nad Bożym Miłosierdziem zachęca fragment reprodukcji obrazu zatytułowanego „Powrót syna marnotrawnego” autorstwa hiszpańskiego barokowego malarza Bartolomé Estebana Murilla. Obraz został namalowany w 2. poł. XVII w.

Drugi temat – jubileusz Chrztu Polski – obrazuje Drzewo Życia, w którego korzeniach umieszczone zostały postaci polskich świętych, wśród nich są: św. Wojciech, św. Jadwiga Królowa, św. Faustyna. U samych początków chrześcijańskich korzeni Drzewa Życia widnieje wizerunek Mieszka I, dzięki któremu Polska przyjęła w 966 roku chrzest.

– Drzewo Życia jest głęboko zakorzenione w glebie. Korzenie przedstawione na wizualizacji są bardzo wymowne, głęboko sięgające, tak, jak nasza wiara, jak nasz naród, jak nasza historia – zaznacza o. Robert Jasiulewicz. 

Szopce towarzyszą także postacie ubrane w ludowe stroje: krakowski, góralski, małopolski. 

Prace przy szopce trwały już od listopada. W tym roku w szopce zostały ustawione nowe figury: Świętej Rodziny, trzech Mędrów oddających hołd Dziecięciu oraz pasterzy. W jasnogórskiej szopce znajdują się tradycyjnie zagrody dla zwierząt, w których mieszkają m.in.: owce, króliki, gołębie, drób domowy, kucyk, kozy górskie, barany, białe kaukaskie lisy oraz pawie.

Jasnogórska Szopka czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia, od 25 grudnia. Szopkę można będzie zwiedzać w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 20.00. Jasnogórska betlejemka czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 18,1-2.21-23;19,1-3.9a; Ps 100,2-5; Łk 21,20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter