17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra świętowała św. Pawła Pustelnika

Ocena: 0
107

Na Jasnej Górze z udziałem pielgrzymów i przyjaciół oo. paulinów w minioną niedzielę odbywały się tzw. uroczystości zewnętrzne ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Zakończyły one trwające dziewięć dni „Pawełki” - nowennę do patriarchy zakonu paulinów, św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Przez dziewięć "pawełkowych" dni ojcowie paulini spotykali się na codzienne nabożeństwo z procesją i modlitwą przed relikwiami patriarchy Zakonu. W tym też czasie w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie odnawiają swoje śluby zakonne.

W ostatnim dniu "Pawełków" oo. paulini świętują "zewnętrznie" - do wspólnego świętowania i modlitwy zapraszają wszystkich wiernych.

Dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo i upominki, z których mnisi nie zrezygnowali nawet podczas pandemii, by podtrzymać tradycję i przypomnieć, że Paweł z Teb jest opiekunem najmłodszych i matek oczekujących potomstwa.

Chcemy św. Pawłem, naszym patriarchą i pustelnikiem, dzielić się z wiernymi i z nimi świętować. Chcemy te wartości, które z nim się wiążą, propagować, a należą do nich: modlitwa, odosobnienie, wewnętrzny ład i wierność w wierze

– mówił o. Grzegorz Prus.

Pawełkowe uroczystości zewnętrzne to szczególna okazja do modlitwy za białych mnichów i wyraz wdzięczności za ich służbę u boku Jasnogórskiej Maryi. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wskazuje zwłaszcza na sprawowaną na Jasnej Górze spowiedź.

Jestem wdzięczny Bogu za ten zakon, kontemplacyjny w swoim powołaniu, poprzez swojego założyciela i swoich świętych, których dał Kościołowi i światu. Jednak dla nas i dla charyzmatu duszpasterskiego, to miejsce jest niezwykłe i dlatego jestem wdzięczny Bogu za zakon i posługę ojców paulinów, zwłaszcza w konfesjonale, bo tak jak powiedział Jan Paweł II to jest ołtarz i konfesjonał narodu i tego się musimy trzymać i być temu wierni.

- mówi abp Depo.

Za kilka dni, 20 stycznia paulini zakończą Rok Jubileuszowy związany z 750. rocznicą śmierci ich założyciela, bł. Euzebiusza. W różnych miejscach na świecie posługuje ok. 500 białych mnichów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter