23 września
czwartek
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: Spotkanie Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa

Ocena: 0
249

Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, członka Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, doroczne zebranie rozpoczęli przedstawiciele Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej tej Komisji. To okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i modlitwy księży, którzy w swoich diecezjach są odpowiedzialni za formację kapłanów. Tematem dwudniowego spotkania (14-15 września) są nowe zasady formacji zawarte w dokumencie „Droga formacji prezbiterów w Polsce”. Wchodzi on w życie 1 października.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews/BP Jasna Góra, jasnagora.com

W zasadach formacji kapłańskiej jest wiele zmian, które mają charakter normatywny, a więc obowiązujący wszystkich w taki sam sposób.

– powiedział ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej. Jak wyjaśnił dokument dotyczy wszystkich wymiarów formacji czyli ma charakter integralny: „nie myślimy tylko o formacji intelektualnej czy duchowej, ale również ludzkiej, pastoralnej, wspólnotowej i misyjnej, wszystkie te elementy są dla nas istotne, myślimy nie tylko o funkcjonowaniu seminariów duchownych, ale także o duszpasterstwie powołań i o formacji stałej kapłanów, te wszystkie obszary są przedmiotem tego krajowego Ratio”.

Mamy świadomość, że skala wyzwań jest duża, a niektóre problemy są szczególnie nabrzmiałe. Priorytetem w formacji kapłańskiej, zarówno seminaryjnej, jak i potem prezbiterów, jest relacja z Bogiem i ludźmi w Kościele, uruchomienie pewnych procesów a nie akcyjność.

– dodał ks. Trzaskawka.

Formacja seminaryjna ma charakter zaczynu i fundamentu, ale ona dopiero zaczyna pewne procesy.

– podkreślił kapłan. Wyjaśnił, że „te procesy mają się dalej dziać i dlatego formacja stała powinna być potraktowana przez wszystkich w Kościele jako priorytet”.

Nawet jeżeli seminaria będą lepiej funkcjonować, to nie zapewnią nam tego, co mogłaby dać codzienność, zwłaszcza w życiu księży.

– powiedział przewodniczący.

Nowy dokument Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa z 2016 r. zawierających zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. Zawarte w nim normy i wskazania zostały przystosowane do realiów i potrzeb Kościoła w Polsce. Prace trwały pięć lat.

Sekcja Stała Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej.

Kapłańskie spotkanie odbywa się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Przeczytaj także: Międzynarodowa konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej (19-22 września)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter