22 stycznia
wtorek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: sesja i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

Ocena: 0
999

Pod hasłem "Wierni synowie Maryi – misjonarze męczennicy z Pariacoto" w dniach 5-6 grudnia odbędą się na Jasnej Górze sesja misjoloiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej.

2015-12-03 23:28
mip, pdm, mir / Jasna Góra (KAI), sg

Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM), zaprasza na oba te wydarzenia wszystkich, którzy troszczą się o misyjne dzieło Kościoła.

– Godziny nocnego czuwania w intencji misji będziemy przeżywać w jedności ze zgromadzonymi w Peru uczestnikami uroczystości beatyfikacyjnych polskich franciszkanów: ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Nasza wspólna modlitwa będzie też bezpośrednim przygotowaniem do obchodów Roku Miłosierdzia – powiedział ks. dyrektor.

– O łączność duchową, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, bardzo prosimy chorych i samotnych. Dzięki duchowemu zaangażowaniu wielu osób nasza wspólna modlitwa za dzieło ewangelizacji świata będzie mocnym i ufnym wołaniem o nadejście królestwa Bożego – zachęcił do duchowego udziału w czuwaniu.

Mszy Świętej rozpoczynającej sesję misjologiczną będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, natomiast liturgii sprawowanej o północy – biskup gliwicki Jan Kopiec.

Spotkanie na Jasnej Górze będzie zapowiedzią obchodów 100-lecia działalności Papieskiej Unii Misyjnej, utworzonej w 1916 r. przez włoskiego kapłana bł. Pawła Mannę (1872-1952, beat. w 2001).

Unia Misyjna powstała we Włoszech, w Polsce zatwierdziła ją Konferencja Episkopatu w Częstochowie w 1924 r. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Papieskie Dzieła Misyjne mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. W Polsce rozwijać się zaczęły po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przez wiele lat w czasach PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły się odrodzić dopiero od 1970 roku, natomiast osobowość prawną, struktury krajowe i diecezjalne posiadają od 1989 roku.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -