8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: Rada ds. Rodziny KEP będzie rozmawiać o problemach bioetycznych małżeństw

Ocena: 0
334

36. Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę poprzedzi 26 września spotkanie Rady ds. Rodziny KEP i Jesienna Ogólnopolska Sesja Duszpasterstw Rodzin. Głównym tematem obrad będą problemy bioetyczne małżeństw – powiedział przewodniczący rady bp Wiesław Śmigiel.

Fot. pixabay.com/CCO/cathopic.com

Hierarcha zwrócił uwagę, że procedury in vitro, problem kobiet, których ciąża jest zagrożona – to kwestie wymagające spojrzenia etycznego oraz wsparcia małżeństw.

Staramy się pamiętać o tym, co wielokrotnie mówił papież Franciszek, że małżeństwa i rodziny wymagają towarzyszenia. Ciągle musimy być blisko rodzin, służąc im pomocą. W związku z tym staramy się pogłębiać wiedzę specjalistyczną wśród doradców życia rodzinnego, by mogli pomagać w rozwiązywaniu pojawiających się problemów

– powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w wywiadzie dla PAP.

Wykład poświęcony poradniom bioetycznym pomagającym rodzinom w trudnych decyzjach wygłosi ks. dr. hab. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na temat nowych technologii bioetycznych w służbie rodziny – o ich szansach i zagrożeniach opowie biolog molekularny dr. n. med. Monika Zazula. Wykład poświęcony wizji rodziny w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosi Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Hasłem XXXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, która odbędzie się w dn. 26-27 września, będą słowa kard. Wyszyńskiego „Największym skarbem narodu jest rodzina".

Wracamy do słów Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jego nauczanie jest wciąż aktualne, wręcz można powiedzieć prorocze. Kard. Wyszyński wielokrotnie mówił, że „naród jest rodziną rodzin". Mąż i żona, ojciec i matka, dają narodowi, państwu i Kościołowi najwięcej. Od ich kondycji – według Wyszyńskiego, było „być, albo nie być" społeczeństwa. W jedności rodziny widział on wzmocnienie jedności narodu

– zwrócił uwagę bp Śmigiel.

Pielgrzymkę zainauguruje w sobotę Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Eucharystii będzie przewodniczył bp Śmigiel. Drugiego dnia, tj. 27 września Mszę św. o godz. 11.00 odprawi ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który jest członkiem Rady ds. Rodziny KEP. W trakcie liturgii odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradczyń i doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski.

Pielgrzymce będzie towarzyszyła przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana wystawa poświęcona osobie kard. Stefana Wyszyńskim i jego nauczaniu o rodzinie, macierzyństwie, ojcostwie i wychowaniu dzieci, zatytułowana „Rodzina Bogiem silna". Obejmuje ona kilkanaście banerów. Ekspozycję będzie można zobaczyć w auli o. Kordeckiego.

Do pielgrzymowania indywidualnego i w ramach grup parafialnych oraz diecezjalnych zaproszone są rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Rodzin i wszyscy, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie.

Pielgrzymkę od ponad 30 lat organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń. W wydarzeniu rokrocznie bierze udział ponad 10 tys. osób. Zebrani uczestniczą we wspólnej modlitwie, mogą również wysłuchać świadectw i konferencji o tematyce małżeńskiej i rodzinnej.

Czytaj także: Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę (26-27 września)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter