23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra pożegnała abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego

Ocena: 4.7
294

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity arch. częstochowskiej. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie kolejni biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim Sanktuarium.

 Eucharystii żałobnej w Bazylice przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Kazanie wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na początku uroczystości podkreślono, że abp Nowak podjął nocne czuwanie diecezjalne na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu z 11 na 12 każdego miesiąca, wygłaszając konferencje duchowe i odprawiając Mszę św. o północy. W każdą też sobotę przybywał na Jasnej Górze, by odprawić nabożeństwo ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podkreślił w homilii, że abp Nowak jako kapłan i pasterz Kościoła dobrze odczytał i wypełnił radykalizm św. Pawła - „Trwajcie mocno w Panu”. Przytoczył słowa Zmarłego, który mówił: „Jezus Chrystus i Jego Kościół jest i powinien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi wszystko co ma całe życie, a nawet śmierć. W Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi”.

Na zakończenie Mszy św. wdzięczność za życie i posługę śp. abp. Stanisława Nowaka „syna krakowskiej ziemi” wyraził w imieniu Kościoła krakowskiego, abp Marek Jędraszewski. - Dziękujemy za twoją żarliwość pasterską, za Twoją gotowość przyjmowania także cierpienia. by Kościół wzrastał. Dziękujemy za twoje piękne pełne szlachetności i oddania życie na wzór Matki Najświętszej.

W uroczystościach na Jasnej Górze licznie uczestniczyło duchowieństwo i przedstawiciele wiernych świeckich. Obecni byli także biskupi z metropolii częstochowskiej, archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.

Przy dźwiękach jasnogórskich dzwonów trumna z ciałem Księdza Arcybiskupa została wyniesiona przed bazylikę, skąd wyruszył kondukt żałobny Alejami Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej Archikatedry św. Rodziny. Tam odbywać się będzie kolejna stacja uroczystości pogrzebowych pierwszego metropolity częstochowskiego.

Jutro ciało abp. Stanisława Nowaka spocznie w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Abp Stanisław Nowak archidiecezją częstochowską kierował w latach 1984 - 2011. Mottem Jego posługi biskupiej były słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

To on był organizatorem VI Światowych Dni Młodzieży, które w 1991 r. pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II, odbywały się na Jasnej Górze, ale także innych wydarzeń jak: Światowy Dzień Chorego w 1994 r. czy dwie peregrynacje Maryjne: figury Matki Bożej Fatimskiej oraz figury Matki Bożej z Nazaretu.

25 marca 1992 r. bp Stanisław Nowak został podniesiony do godności arcybiskupa metropolity. Funkcję tę sprawował 19 lat, do 2011 r kiedy to przeszedł na emeryturę.

Abp senior Stanisław Nowak zmarł 2 grudnia w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy świętej.

Czytaj także: Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka (17-18 grudnia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter