25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi

Ocena: 0
936

Łamią stereotyp mężczyzny w Kościele, który na Mszę św. przychodzi w niedzielę by stać, słuchać i ewentualnie pośpiewać. Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi odbędzie się dziś na Jasnej Górze. To zakończenie roku formacyjnego. Przyjadą delegacje wspólnot, liderzy i odpowiedzialni za ruch. W ramach spotkania na jasnogórskim szczycie m.in. o 18.30 modlitwa różańcowa, a o 19.00 sprawowana będzie Eucharystia.

Fot. idziemy.pl, M. Jaroszewicz

Wojownicy Maryi to wspólnota założona przez mężczyzn w Lądzie, ich spotkania odbywają się cyklicznie. Opiekunem ruchu jest salezjanin ks. Dominik Chmielewski. 5 lat temu było ich kilkudziesięciu, obecnie ok. tysiąca pasowanych na Wojownika, w tym kapłani. Czynnie zaangażowanych jest ok. 2, 6 tys. mężczyzn. To jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się wspólnot w Polsce, powstają także grupy Wojowników Maryi zagranicą np. w Stanach Zjednoczonych.

Ważna w życiu Wojownika jest relacja z Najświętszą Maryją Panną, którą budują przez nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, codzienny różaniec, czy zawierzenie Jezusowi przez Jego Matkę.

Wojownicy Maryi czynnie angażują się w życie Kościoła i choć jak twierdzą, przez modlitwę, osobiste świadectwo pokazują wartość wiary.

Nadchodzą czasy, a nawet już są, że samo paciorkowanie nie wystarczy, sama modlitwa rano i wieczorem czy zjedzenie rybki w piątek to za mało. Czułem, że potrzebuję bliższej relacji z Jezusem. I we wrześniu pojechałem na pierwsze spotkanie do Poznania. Jak zobaczyłem ok. trzech tysięcy mężczyzn, którzy padli na twarz przed Panem w modlitwie uniżenia, leżąc krzyżem, no to nie mogłem wyjść z podziwu. I wtedy wiedziałem, że to jest moje miejsce

– opowiada Jacek Gawlik, lider częstochowskiej wspólnoty. Zauważył, że we wspólnotach Wojowników jest sporo mężczyzn po różnych niepowodzeniach życiowych, niektórzy „wybrnęli z trudnych sytuacji, stając się przykładnymi mężami i ojcami”.

By zostać Wojownikiem Maryi, niezbędne jest regularne uczestnictwo w spotkaniach ogólnopolskich oraz regionalnych. Po dwuletniej formacji i rekolekcjach opartych na „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort mężczyźni przystępują do Pasowania Mieczy, co nazywane jest aktem zawierzenia Maryi. Wojownicy twierdzą, że miecz jest symbolem walki z grzechem i złem w sobie. Jak podkreśla Jacek Gawlik miecz Wojownika nie ma nic wspólnego z militariami, jest symbolem walki duchowej.

W ostatnim czasie wiele takich spotkań, z powodu pandemii, odbywało się głównie online.

Nasza formacja odbywa się głównie przez modlitwę, post, pracę nad swoimi słabościami. By poprzez Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu stawać się lepszymi chrześcijanami, lepszymi mężami i ojcami

– wyjaśnia Jacek Gawlik.

Do wspólnoty należą mężczyźni między 18 a 50 rokiem życia.

Transmisje Mszy św. z Jasnej Góry: YouTube/Jasna Góra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter