5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: modlitwa o świętość małżeństw i rodzin

Ocena: 4.6
584

Dziś w święto Świętej Rodziny obchodzony jest dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Jasna Góra to miejsce pielgrzymowania i szczególnej modlitwy polskich rodzin. Tu w marcu zainaugurowany został Rok Rodziny „Amoris laetitia” w Polsce.

Fot. idziemy.pl, M. Jaroszewicz

Prawdziwa siła do pokonania trudności jest tylko w miłości, potrzebujemy na nowo odkryć naszą katolicką tożsamość, prosimy Matko, abyśmy otwarli nasze serca na przeżywanie tajemnicy miłości, byśmy nabrali odwagi i nadziei.

– mówił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg podczas jasnogórskiej inauguracji Roku Rodziny w Polsce w uroczystość św. Józefa 19 marca.

Na Jasnej Górze odbyły się też we wrześniu centralne obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Wysiłek rodzin, ich praca, by pokazywać piękno życia małżeńskiego i rodzinnego, nie są bezowocne - przekonywali organizatorzy i uczestnicy pielgrzymki. Kolejny raz zawierzyli rodziny Matce Bożej Jasnogórskiej.

W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza.

- podkreślał bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny wielką szansę upatruje w zaangażowaniu rodzin w różnego rodzaju wspólnotach, ruchach i grupach rodzinnych.

Hierarcha zauważył, że wobec wielu wyzwań ważną rolę odgrywa świadectwo i zaangażowanie samych małżonków na rzecz rodzin, zwłaszcza tych w kryzysie. 

Żyjemy w środowisku coraz bardziej zsekularyzowanym, a w takim środowisku potrzeba nam kogoś innego, kto ma te same wartości, kto wierzy, i takie wspólnoty są niezwykle ważne, bo one dają moc, one pozwalają wzajemnie się wspierać, ale też rozumieć, że nie jesteśmy sami w tym świecie ze swoimi wartościami, ze swoją miłością do życia, do rodziny i ze swoją wiarą.

- tłumaczył przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę to też czas modlitwy o większe zaangażowanie w ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by małżonkowie byli otwarci na nowe życie, a także za rodziny w kryzysie.

Tradycyjnie nie brakuje rodzinnego pieszego pielgrzymowania. Najkrócej można je też scharakteryzować: w sztafecie pokoleń. Często to dziadkowie są tymi, którzy przekazują wnukom wiarę i umiłowanie różnych form pielgrzymowania.

Niektóre z pieszych pielgrzymek mają wręcz „rodzinny charyzmat”, bo co roku wędruje w nich wiele rodzin, także wielodzietnych. Tak jest m.in. w pielgrzymce paulińskiej z krakowskiej Skałki, krakowskiej czy góralskiej.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter