13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra modli się za Polskę

Ocena: 0
365

Miniony tydzień na Jasnej Górze to czas szczególnej modlitwy za Polskę, przypomnienie tragicznych wydarzeń z naszej historii i błaganie o pojednanie oparte na prawdzie i sprawiedliwości. Przed Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej odprawiona została Msza św. w intencji zamordowanych na Kresach Wschodnich. Przybyła pielgrzymka Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Kresowianie przypominali tych którzy zginęli w czasie ludobójstwa na Wołyniu, gdy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości, ale też tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

Jeżeli nie będziemy czujni, jeżeli nie będziemy o tym przypominać, młodych szkolić, to nienawiść może po prostu się odezwać. Moi rodzice mieszkali koło Lwowa, mój tato przez okno uciekł przed banderowcami, ale ostrzegł go jego kolega Ukrainiec, mówi - Anton uciekaj, bo idą po ciebie

- wspomina Adam Kiwacki, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Więźniowie polityczni a więc represjonowani za tzw. działalność przeciwko władzy w latach 1939-56 modlili się nade wszystko za Ojczyznę kierując swe przesłanie do młodych: „Bezinteresowność, żeby wiedzieli, że można się dla Polski poświęcać, a nie tylko żeby za interes, że to jest piękne ofiarowanie się dla Polski, dla Polaków, że ktoś może nawet życie ofiarować, to jest właśnie to”.

Gdy poznajemy prawdę, nawet tę najboleśniejszą i wracamy do historii to nie po to, by wzywać do nienawiści i odwetu, ale po to, by iść ku lepszej przyszłości, wiedząc, że przebaczenie nie wyklucza sprawiedliwości

- mówili pielgrzymi.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter