25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: debata "Rodzina Bogiem silna"

Ocena: 0
1022

„Rodzina Bogiem silna” to temat ósmej debaty z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, która odbyła się w niedzielę 17 kwietnia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

2016-04-18 17:00
ks. mf / Jasna Góra (KAI), mz

Celem dysput jasnogórskich jest duchowe przygotowanie wiernych do godnego przeżycia 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Dysputę poprzedziła Msza święta sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W homilii bp Pindel odniósł się m. in. do słów Psalmu 23 „Pan jest Pasterzem moim”. – Psalm ten odwołuje się do ważnej potrzeby każdego człowieka, to jest do poczucia bezpieczeństwa – podkreślił bp Pindel i wskazał na konieczność modlitwy o dobrych pasterzy.

Tym razem w debacie jasnogórskiej wypowiadali się: bp Pindel, audytorzy ostatniego Synodu o rodzinie – Jadwiga i Jacek Pulikowscy, dziennikarze i działacze społeczni Karolina i Tomasz Elbanowscy oraz wiceminister z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. Dysputę w Sali Rycerskiej prowadził red. Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

Rozpoczynając dyskusję o przesłaniu Jasnogórskich Ślubów Narodu, Pospieszalski zapytał i biblijny obraz rodziny i małżeństwa. – Bóg jako Ojciec dominuje w biblijnym przekazie – mówił bp Pindel, który przywołał rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego, zamieszczone w książce zatytułowanej „Ojcze nasz”. – Pojęcie ojcostwa jest widziane w niej bardzo szeroko. Mowa jest o powszechności ojcostwa. Prymas Wyszyński czyni dziećmi Bożymi wszystkich ludzi – podkreślił biskup.

Odpowiadając na pytanie, czy księża mogą mówić i nauczać o małżeństwie i rodzinie, bp Pindel odniósł się do książki Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, w której przyszły papież zauważa, że jako kapłan ma duże doświadczenie człowieka i ma też doświadczenie odpowiedzi na szereg pytań natury etycznej. Również Jacek Pulikowski zauważył, że „o małżeństwie i rodzinie kapłan wie często znacznie więcej niż tylko małżonkowie, chociażby poprzez doświadczenie konfesjonału”.

Prowadzący debatę przypomniał, że kard. Stefan Wyszyński dużo mówił o godności i szacunku kobiety i matki. – Kobieta ma swoje miejsce w rodzinie i w Kościele, i jest to rzecz oczywista. Kobieta w Kościele jest zauważona i doceniana – podkreśliła dodając Jadwiga Pulikowska. Natomiast Bartosz Marczuk zaznaczył, że „słowo ‘rodzina’ w obowiązkach konstytucyjnego ministra to wielka wartość”. Wiceminister odnosząc się współczesnej sytuacji w polskim społeczeństwie zauważył, że „na szczęście powoli zamazuje się znak równości między rodzinami wielodzietnymi a przemocą”. Równocześnie dodał, że „toczy się bój o podmiotowość rodziny i jest on nieustanny” i jako przykład walki o podmiotowość rodziny podał realizowany program 500 plus.

Mówiąc o akcji w sprawie 6-latków, Karolina Elbanowska podkreśliła, jak ważne było wsparcie świętych od trudnych spraw: św. Judy Tadeusza i św. Rity. – Polscy rodzice powiedzieli zdecydowane „nie” wobec posyłania 6-latków do szkoły – podkreśliła. Zdaniem Karoliny Elbanowskiej, aby dzieci w Polsce rodziły się „to potrzebna jest nie tylko gotowość rodziców, ale potrzebna jest dobra atmosfera wokół rodziny. Potrzebne jest zaufanie do polskich rodzin”. Natomiast, co podkreśliła Jadwiga Pulikowska „trzeba się ucieszyć jak poczęło się gdziekolwiek dziecko i pomodlić się za tę matkę i jej dziecko”.

Pospieszalski pytał również o znaczenie programu kard. Wyszyńskiego dla narodu. – Prymas Wyszyński postawił na kategorię narodu. Można powiedzieć, że chciał go tak skonsolidować i jak Mojżesz przeprowadzić przez Morze Czerwone. Bóg pozwolił kard. Wyszyńskiemu zobaczyć to przejście. Ważne było skonsolidowanie narodu w Kościele. Naród w Kościele był niezwykłą siłą wobec władzy komunistycznej – odpowiedział bp Pindel.

Jak zaznaczył Jacek Pulikowski, mówiąc o obrazie rodziny w naszych czasach to trzeba pamiętać, że „część ludzi się pogubiła i odeszła od Boga”. – Jest też wiele rodzin, które trzymają się Boga i inwestują w dzieci i rodzinę. Polska jeszcze nie zginęła dzięki rodzinom Bogiem silnym – podkreślił Jacek Pulkowski. – Na szczęście młode pokolenie jest przywiązane do wartości. Nie ma nic bardziej proinwestycyjnego niż polityka prorodzinna i rodziny z dziećmi, rodziny wielodzietne – dodał Bartosz Marczuk. Również zdaniem Karoliny Elbanowskiej „rodzina się państwu opłaca. Mówi się o modzie bycia singlem, czy też rodziną bez dzieci. Jednak bardzo wiele rodzin w Polsce ma pragnienie dziecka”.

Dyskutanci zwrócili również uwagę na trudności ekonomiczne rodzin i biedę. – Ponad 800 tys. dzieci żyje poniżej poziomu egzystencji. Dlatego potrzebna jest też inwestycja w kapitał ludzki – przypomniał wiceminister Marczuk. – Niestety często rodziny są poddawane presji. Wymaga się, aby rodzina była perfekcyjna – dodał Tomasz Elbanowski. Na dramat odebrania dzieci z polskich rodzin zwróciła uwagę Karolina Elbanowska. – Liczbę tych dzieci liczy się w tysiącach – dodała.

Jan Pospieszalski przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że „Naród zabezpiecza się bardziej w rodzinie niż w granicach państwa”. – Trzeba również pracować nad odmianą mentalności ludzi, żeby pragnęli mieć dzieci. największa radość i szczęście płynie z rodziny. Największa wyrwa jest w sferze ojcostwa. Jesteśmy narodem zranionym w warstwie męskiej – podkreślił Jacek Pulikowski i dodał, że „przyszłość narodu idzie przez rodzinę, a przyszłość rodziny zależy od miłości i więzi między mężem i żoną”. Jacek Pulikowski wskazał za św. Janem Pawłem II na temat komunii małżeńskiej i z bólem zauważył, że „najbogatsze kraje z najbardziej zniszczonym Kościołem i rodzinami chcą błogosławić grzech zamiast wyrywać ludzi z grzechu, chcą przerobić Chrystusa, bardziej Go zliberalizować”.

Podczas debaty nie zabrakło również odniesień do najnowszej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia”, gdzie, jak zauważył Jacek Pulikowski, „jest pochylenie się nad grzesznikiem, ale brakuje powiedzenia: „Idź i nie grzesz więcej”. Natomiast zdaniem bp. Pindla w adhortacji papieża Franciszka „jest zachęta do pochylenia się nad osobami w sytuacji grzechu i nad rodzinami w sytuacji nieuregulowanej, co jest też bardzo ważne”. – Oczywiście problemem jest to, co wyniknie z nadinterpretacji niejasnych sformułowań – dodał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Również obecni na debacie przedstawiciele „Ognisk Świętej Rodziny” przy Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach zwrócili uwagę na znaczenie modlitwy, rekolekcji w odbudowaniu relacji małżeńskiej.

Uczestnicy debaty uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji belsko-żywieckiej, który w swoim rozważaniu skupił się na temacie „Rodzina Bogiem silna”.

Kolejna debata w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze odbędzie się w niedzielę 1 maja.

Każda rozmowa jest transmitowana na żywo przez Radio Jasna Góra oraz rejestrowana przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”. Patronat honorowy nad Raportem Jasnogórskim 2016 objęli: Prezydent RP Andrzej Duda, KEP, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Autorami projektu dysput są: o. dr Mariusz Tabulski i o. dr Michał Legan, a głównym organizatorem – klasztor jasnogórski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter