19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 29. Pielgrzymka Parlamentarzystów

Ocena: 0
2570

Kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych opcji politycznych zgromadziła w piątek na Jasnej Górze 29. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Głównymi motywami spotkania była setna rocznica odzyskania niepodległości i szukanie kompromisów ponad podziałami.

fot. PAP/Waldemar Deska

Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od spotkania w Kaplicy Różańcowej, podczas której ks. prof. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o właściwym rozumieniu wolności.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Piotra Burgońskiego – krajowego duszpasterza parlamentarzystów. Jeszcze przed mszą podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski poprowadził dla posłów i senatorów modlitwę w Kaplicy.

Ks. Burgoński przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w szczególnym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dziękujemy Panu Bogu za ten dar i posłowie chcą prosić o to, żeby Pan Bóg nas obdarzał nadal tą wolnością, ponieważ o wolność trzeba zabiegać, wolność trzeba pielęgnować, i parlamentarzyści chcą prosić, żeby Pan Bóg ich wspierał w tych działaniach – powiedział.

– Jasna Góra jest miejscem jednoczącym, ta pielgrzymka rzeczywiście ma charakter ponadpartyjny, są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, i z tego się bardzo cieszę, że to miejsce sprawia, że tu przyjeżdżają ludzie z różnych opcji politycznych – dodał ks. Burgoński.

Poseł PiS Konrad Głębocki powiedział, że jedną z głównych intencji pielgrzymki jest umacnianie suwerenności Polski. – Myślę, że wartości chrześcijańskie powinny być respektowane w Polsce na każdym polu, zarówno społecznym, gospodarczym, politycznym, a także kulturalnym. Jeżeli będziemy wartości chrześcijańskie respektować, to będziemy też dobrym przykładem dla Europy, która jest wstrząsana bardzo wieloma kryzysami, ale ten najpoważniejszy kryzys to jest kryzys tożsamości – ocenił.

Na wspólną modlitwę tradycyjnie przybył senator Jan Filip Libicki z PO. – Cieszę się, że jest takie miejsce, że możemy ponad pewnymi podziałami, które są naturalną rzeczą w polityce, spotkać się tutaj i porozmawiać o wartościach nieco bardziej nieprzemijających i trwałych, poza tym bieżącym politycznym sporem – zaznaczył.

Posłanka PiS Halina Szydełko przekonywała, że w roku jubileuszu odzyskania niepodległości trzeba apelować o zgodę i szukanie kompromisów – „ale dobrych kompromisów, ponieważ nie każdy kompromis jest do przyjęcia, szukanie kompromisów, które pozwolą nam trwać przy wartościach”.

– Widzimy liczne ataki na nasz kraj, które są związane właśnie z tym, że my trwamy przy wartościach, i to nie podoba się ani zlaicyzowanej Europie, ani środowiskom, które są wrogie Kościołowi – powiedziała posłanka.

Pielgrzymka parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych, często z rodzinami. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter