3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna Góra: 2021 kolejnym rokiem modlitwy o beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Ocena: 0
190

Rozpoczęty kilka dni temu 2021 rok będzie na Jasnej Górze kolejnym rokiem trwającej od blisko 40 lat modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Kontynuowane będą nabożeństwa w tej intencji oraz spotkania prezentujące życie i dziedzictwo zmarłego w 1981 r. prymasa Polski.

Fot. prymaswyszynski.pl/Instytut Prymasowski

W maju tego roku przypada 40. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca zeszłego roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii COVID-19.

Rok 2021 to na Jasnej Górze nadal czas wielkiego błagania o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Kontynuowane będą spotkania, 27 dnia miesiąca, w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze", które są odkrywaniem jego duchowej drogi, zwłaszcza maryjnej

- poinformowali na Twitterze ojcowie paulini - gospodarze częstochowskiego sanktuarium.

Prymas Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Stąd w nocy z 27 na 28 każdego miesiąca odbywają się czuwania modlitewne, zainicjowane przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego - najpierw w intencji beatyfikacji, a następnie w intencji dobrego przygotowania do niej i owoce tego wydarzenia.

Jasna Góra od wielu miesięcy przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Organizowane są m.in. spotkania pod hasłem „Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego". Natomiast od maja do sierpnia ub. roku w sanktuarium odbywało się „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej" - nazwa nawiązywała do słów samego kard. Wyszyńskiego, który w swych zapiskach w 1981 r., na kilka tygodni przed śmiercią, zanotował je w odniesieniu do podjętej wówczas nocnej modlitwy o jego zdrowie.

Wiosną i latem na murach Jasnej Góry prezentowano także plenerową wystawę, zawierającą 31 plansz ze zdjęciami i informacjami o życiu i dziedzictwie kard. Wyszyńskiego. Ekspozycja zatytułowana „Per Mariam Soli Deo" (Przez Maryję samemu Bogu) służyła przybliżeniu postaci i dokonań prymasa. Była także częścią obchodów Roku Prymasa Wyszyńskiego, ustanowionego przez Sejmik Woj. Śląskiego.

3 października 2019 r. papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji prymasa. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci.

Przed niespełna dwoma laty komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była ubiegłoroczna aprobata komisji kardynałów i biskupów. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Objął wówczas wikariat przy katedrze włocławskiej, był też redaktorem naczelnym dziennika diecezjalnego. Następnie rozpoczął studia nan wydziale prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Osiem lat później został członkiem Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie.

W latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej.

Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później - arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany we wrześniu 1953 r.; więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy.

Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski.

Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II, zainaugurował czuwania soborowe w Polsce w intencji obrad.

W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu.

We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.

Czytaj także: Msza św. i modlitwa o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego - 28 stycznia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter