18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jan X: Świat widzem tragedii

Ocena: 0
1251

Nosimy ból miasta Aleppo, które wyczekuje już od przeszło trzech lat na uprowadzonych pasterzy i hierarchów – mówił syryjski patriarcha Jan X w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Prawosławny patriarcha Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii, Mezopotamii oraz całego Wschodu przebywał w Polsce od 16 do 22 sierpnia. Była to jego pierwsza wizyta w naszym kraju. Jak podkreślał goszczący go metropolita warszawski i całej Polski Sawa, patriarcha „przyjechał z udręczonej ziemi syryjskiej, by wspólnie z nami świadczyć o jedności naszych Cerkwi i modlić się o upragniony dar pokoju na biblijnej ziemi syryjskiej i całym Wschodzie”.

W Warszawie patriarcha uczestniczył w nabożeństwie, odebrał doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Doktorat został wręczony „za wybitne zasługi dla dokonań w zakresie kształtowania teologicznej i kulturowej tożsamości prawosławia w wymiarze światowym, rozwoju teologii prawosławnej i muzyki cerkiewnej oraz działalności dotyczącej dialogu międzywyznaniowego i międzyreligijnego”. Jan X jest absolwentem nie tylko Prawosławnego Instytutu Teologicznego św. Jana Damasceńskiego w Libanie, ale także konserwatorium muzycznego w Salonikach, gdzie specjalizował się w dziedzinie muzyki bizantyjskiej.

Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiano m.in. o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libanie i Syrii, gdzie z uwagi na toczący się konflikt zbrojny wielu chrześcijan, stojąc w obliczu zagrożenia, rozważa możliwość opuszczenia ojczyzny. Prezydent RP podkreślił, że państwo polskie popiera międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii, dostrzegając potrzebę wznowienia rozmów w Genewie. Dodał też, że rozwiązanie sytuacji w Syrii możliwe jest jedynie na drodze politycznego dialogu. Podtrzymał deklaracje gotowości niesienia pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, powołując się na przykłady zaangażowania państwa polskiego w pomoc humanitarną świadczoną w miejscu toczącego się konfliktu.

Patriarcha odwiedził też Lublin i były niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Przez dwa dni przebywał na Świętej Górze Grabarce, gdzie uczestniczył w uroczystościach Przemienienia Pańskiego. W niedzielę 21 sierpnia wziął udział w uroczystościach religijnych w Białymstoku. W homilii na Górze Grabarce zaapelował, aby świat obudził się z letargu i podjął właściwe działania na rzecz pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. – Kierujemy dzisiaj nasz apel do całego świata: zaprzestańcie rakowej choroby wywrotowych pertraktacji z terroryzmem i ekstremizmem, zanim ona się stanie biczem dla całego świata – powiedział. Dodał, że dzisiejszy terroryzm nie szczędzi ani meczetu, ani cerkwi, ani instytucji państwowych, ani ludzi pracy, ani imama, ani kapłana, ani biskupa.

Patriarcha Jan X stoi na czele Patriarchatu Antiocheńskiego. Według tradycji jego założycielami byli święci Piotr, Paweł i Barnaba. Patriarchat zajmuje trzecie miejsce na historycznej liście światowego prawosławia po Konstantynopolu i Aleksandrii, a przed Jerozolimą. Taki prymat został ustalony już na Soborze w Nicei w 325 r. Obszar Patriarchatu obejmuje Syrię, Liban, Iran, południową Turcję, Kuwejt, kraje Zatoki Perskiej, a także Półwysep Arabski. Parafie i diecezje patriarchatu znajdują się również w obu Amerykach, Australii i Europie. Siedzibą patriarchy jest Damaszek, a na terenie Libanu – Bejrut.

Jan X, od kiedy w 2012 r. został patriarchą antiocheńskim, wielokrotnie zabierał głos w obronie chrześcijan oraz wypowiadał się kategorycznie za zakończeniem konfliktu na Bliskim Wschodzie. Podobnie jak biskupi katoliccy i prawosławni tego regionu świata stoi na stanowisku, że lepiej byłoby, aby chrześcijanie żyjący na terenach objętych wojną mogli pozostać w kraju. Należy im jednak pomóc, organizując akcje pomocy humanitarnej, co czyni chociażby Caritas Polska w ścisłej współpracy z Caritas Syrii, Libanu i Jordanii, a także Episkopat Polski, o czym świadczyła wizyta abp. Stanisława Gądeckiego w Syrii.

 

***
POMOC CARITAS POLSKA

 

Caritas Polska prowadzi zbiórkę SMS-ową na rzecz dotkniętych dramatem mieszkańców Aleppo. Aby wesprzeć działania Caritas Syria w Aleppo, można wysłać SMS o treści SYRIA na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem SYRIA.

CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa
Bank PKO BP SA 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Zbiórka potrwa do końca września, w razie potrzeby zostanie przedłużona.

WŚ, KAI
fot. PAP/Artur Reszko

Idziemy nr 35 (569), 28 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter