29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jałmużna - sprawdzian z miłości

Ocena: 4.4
2044

 

Drugim fragmentem jest rozdział 6 Dziejów Apostolskich, gdzie Kościół jerozolimski kłóci się o to, że przy rozdawaniu jałmużny jedne wdowy są pomijane, a drugie otrzymują. Spór pozornie dotyczy niesprawiedliwości na poziomie jałmużny. Tak naprawdę powodem wojny są inne, o wiele głębsze różnice („Hebrajczycy” i „Helleniści”), a kłótnia o pieniądze to jedynie pretekst lub katalizator.

Do jałmużny trzeba prowadzić człowieka, gdyż jałmużna jest takim Bożym „sprawdzam!”, jednym z elementów dojrzałego przeżywania wiary – potrafię otworzyć portfel, kiedy jest to potrzebne. To jest moment sprawdzenia, ale nie można zrobić z tego prawa, które się nakłada na innych jako niezrozumiały ciężar.

 

W jaki sposób jałmużna przyczynia się do naszego nawrócenia?

W nas jest bardzo mocna skłonność do zła, jaką jest pożądliwość oczu. To, co widzę, chcę mieć. Z tą pożądliwością można się zmagać najlepiej w myśl dawnej zasady, znanej już w Kościele starożytnym: Przeciwne leczy się przez przeciwne. Faktycznym przeciwieństwem chęci posiadania jest rozdawanie! Nie tylko odmówienie sobie, ale miłość świadczona w ten sposób, że się dzielę, że daję. Wtedy też doświadczam niesamowitej radości – choć może nawet wcześniej nie podejrzewałem tego, że mnie ona dopadnie. To jest radość, którą zaleca zapisany w Dziejach Apostolskich logion Jezusa: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Jałmużna jest praktyką oczyszczającą nas z pewnej formy bałwochwalstwa, jaką jest kult pieniądza. O tym trzeba mówić wprost, szczególnie w tym świecie, który zwariował na punkcie konsumpcji, a wszystko mierzy wielkością i ilością posiadania. Nie tylko muszę mieć, ale muszę mieć zaraz, a właściwie życie jest warte tyle, ile zjadłem, ile skonsumowałem. Tak podchodzi się do wszystkiego, to znaczy i do wiedzy, i do wiary, i do Kościoła, i do ludzi, i do siebie. Wszystko stało się konsumpcją. W relacjach z innymi jesteśmy niesłychanie wsobni, a nie da się tego przerwać inaczej, jak przez dawanie!

Przykładem może być – nawet na dzisiejsze czasy – św. Jan Kanty. Nie pisał wiele, ale pozostały po nim kazusy, czyli podpowiedzi dla duchownych, wyjaśniające, jak należy komuś pomóc w nawróceniu w sakramencie pokuty. Św. Jan Kanty pyta: co zrobić z człowiekiem, który zarabia na karczmie – dorabiając się na cudzym nieszczęściu? On żyje w dobrym i przykładnym małżeństwie, ale żyje z czyjegoś nieszczęścia, uzależnienia i dramatu całego jego otoczenia. Św. Jan miał przekonanie, że w sytuacjach absolutnie beznadziejnych jedynym wyjściem jest jałmużna bez umiaru. Najlepszą pokutą dla tego człowieka będzie taka praktyka miłości, która go wewnątrz uporządkuje, przełamie i postawi do pionu.

 

Wystarczy dać jałmużnę, by być usprawiedliwionym?

Chyba nigdy Kościół nie rozumiał tego w tym kluczu, ale rozumiał to w ten sposób: nie wystarczy mówić o samej praktyce sakramentalnej wyizolowanej z życia, żeby mówić poprawnie o nawróceniu. Nie wystarczy iść do spowiedzi i otrzymać rozgrzeszenie – i „temat jest zamknięty”. To byłby sakrament wypreparowany z życia i działający bez odniesień do innych jego obszarów. To prawda, że sakrament działa własną mocą – to wiemy z katechizmu. Liczy się jednak nie tylko to, jaka jest łaska przychodząca w sakramencie (jeśli został właściwie i z właściwą intencją sprawowany przez szafarza), ale i to, jaka jest moja dyspozycja, by tę łaskę przyjąć! Do szklanki nikt nie naleje wiadra wody, zwłaszcza gdy szklanka jest przykryta folią, a nie widać tego przykrycia i woda spływa po folii. Woda się leje – łaska jest udzielana – ale jest zamknięcie przed jej przyjęciem. Sakrament musi przyjść w pewnym kontekście życia, gdyż nie jest to działanie magiczne! Jałmużna pięknie pomaga w przeżywaniu łaski od Boga, bo jałmużna wyzwala z bałwochwalstwa.

 

Czy w jałmużnie wielkopostnej chodzi tylko o dzielenie się dobrami materialnymi?

Dzisiaj w świecie są rzeczy nierzadko cenniejsze niż pieniądze. Bezcenną rzeczą przykładowo jest dla nas czas. Niesamowicie istotne jest dzielić się swoim czasem, a w dobie pandemii jest to niesłychanie aktualne. Podstawową biedą żyjących dziś ludzi jest ich samotność. Być może nie potrzebują od nas grosza, czy innych darów, ale potrzebują od nas pół godziny. To też przelicza się na pieniądze, bo w czasie, który komuś daję, mógłbym zrobić inne rzeczy – dla mnie bardziej przydatne, przygotowujące do jakichś zajęć lub przynoszące dochód. Podzielenie się z kimś czasem jest wyrazem naszej miłości i miłosierdzia.

Należy też wspomnieć – o czym mówił św. Jan Paweł II – o wyobraźni miłosierdzia, która przekłada się na konkretne uczynki miłosierdzia – co do ciała i co do duszy. Przypomina mi się też konferencja abp. Fisichelli, który mówił, że rodzajów jałmużny jest tyle, ilu jest ludzi, bo trzeba wyjść najpierw od zobaczenia lub usłyszenia, jakie ktoś ma potrzeby, a wtedy okaże się, że form miłosierdzia będzie tyle, ile jest osób, będzie ich wiele.

 

Jak zachęcać do jałmużny w Wielkim Poście?

Jestem przekonany, że nasze postawy – postawy ludzi wierzących – rodzą się z doświadczenia komunii z Bogiem. Kiedy przeżywam to, jak dalece jestem obdarowany przez Pana, to właśnie owo doświadczenie bycia obdarowanym nie tylko wzywa, ale też uzdalnia do tego, by się podzielić! Nie chodzi o ćwiczenia z jałmużny, tylko o osobiste i głębokie spotkanie z Jezusem Chrystusem, które nas poprowadzi do miłości, a ta miłość wyrazi się w konkretny sposób – poprzez jałmużnę.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter