20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaksa i bożogrobcy

Ocena: 0
711

W Wielką Sobotę będziemy nawiedzać Groby Pańskie. Zwyczaj ich budowy wprowadzili w Polsce bożogrobcy już w XIII wieku.

Miechów, najstarsza w Polsce replika Grobu Pańskiego; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Polacy nazwali tak Zgromadzenie Kanoników Strażników Grobu Pańskiego w Jerozolimie, które utworzono po zakończeniu pierwszej krucjaty w 1099 r. Ich kapitułę powołał do życia wybrany przez baronów pierwszy władca Królestwa Jerozolimskiego Gotfryd z Bouillon. Kanonicy mieli za zadanie sprawować liturgię łacińską w Bazylice Grobu, opiekować się świątynią i pielgrzymami.

Do Polski trafili za sprawą Jaksy z Miechowa małopolskiego, podobno z rodu Gryfitów. Jest on najlepiej udokumentowanym polskim uczestnikiem wypraw krzyżowych do Palestyny. Jaksa – imię to może być polską odmianą imienia Jakub – przebywał w Ziemi Świętej ponad rok, prawdopodobnie w latach 1162-1163. W tym czasie Królestwo Jerozolimy po sześćdziesięciu latach zmagań ze światem islamu zdołało okrzepnąć, ukształtować swoje granice i porządek polityczno-prawny, zaszczepiając zachodnioeuropejski system feudalny na Bliskim Wschodzie. Ambitni, ale niezamożni rycerze mogli tam zrobić zawrotną karierę polityczną i zdobyć majątek. Bogaci wyprawiali się tam, aby wypełnić śluby krucjatowe, spełnić posługę wobec Boga i Kościoła i zyskać sławę.

Do tych drugich zaliczał się Jaksa. Jego obecność w Królestwie Jerozolimskim zbiegła się w czasie ze śmiercią króla Baldwina III i objęciem władzy przez jego brata Amalryka I, który natychmiast rozpoczął przygotowania do wyprawy przeciwko Egiptowi. Polski krzyżowiec nie wziął w niej udziału, nie wiemy też, czy miał szansę uczestniczyć w jakiejś innej wyprawie wojennej. Samą obecnością w Ziemi Świętej wypełnił krucjatowy ślub walki z niewiernymi w obronie Grobu Chrystusa. Na pewno odwiedził święte miejsca, a przy okazji wchodził w bliższe relacje z baronami Królestwa i przedstawicielami miejscowego Kościoła łacińskiego. Miał okazję poznać specyfikę Lewantu, jak wówczas określano Bliski Wschód.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -