17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jakiej miłości zabrakło?

Ocena: 0
612

Tytułowe pytanie postawił przed laty w seminaryjnej kaplicy mój rektor, ks. dr Janusz Lewandowicz. Pytał w specyficznym momencie życia diecezji, gdy jego wychowankowie – kilku księży, jeden po drugim – odeszli z kapłaństwa.

fot. pixabay.com / CC0

Od dziesięciu lat jestem księdzem. Nie jestem święty, mam swoje grzechy, słabości, bóle i strapienia. Ale pomimo trudów kapłańskiego życia jestem księdzem szczęśliwym. Niemniej jednak i w moim pokoleniu kapłańskim musi pojawić się tamto pytanie: jakiej miłości zabrakło? Co się takiego stało, że mój kolega odszedł z kapłaństwa? Te pytania zadają nam wierni, którzy nie potrafią zrozumieć, jak to się stało, że ksiądz – który tak pięknie sprawował liturgię, mówił tak ciekawe kazania i przy tym był taki ludzki – nagle odchodzi, znika, już nie jest księdzem, ale świeckim panem. Z tymi pytaniami trzeba zmierzyć się i nam samym, którzy też czasem nie rozumiemy decyzji naszych braci w kapłaństwie.

Piszę z potrzeby serca i z bólu serca, który mnie przepełnia. Dlaczego raz po raz w mediach możemy usłyszeć, przeczytać, zobaczyć historie księży, którzy występują jawnie lub skrycie przeciw nauce Jezusa Chrystusa, nauce Kościoła, osobie Ojca Świętego – i wreszcie odchodzą z kapłaństwa? Skąd bierze się ten pomysł na zmianę życia pod hasłem „chcę być wolny”? Czy kapłaństwo zniewala? Czy Kościół ogranicza? Czy Ewangelia stawia mury, których nie można w żaden sposób przebić? Skąd się to bierze? Czy ze zbytniej wiary we własne tylko siły? Że to wszystko, co mam, kim jestem, co robię – zawdzięczam sobie, nikomu innemu?

Od jakiegoś czasu obserwuję media społecznościowe, kanały YouTube oraz strony internetowe, na których jak grzyby po deszczu pojawiają się występy księży. Można tam się dowiedzieć o pragnieniach księdza, jego marzeniach, zobaczyć niedopitą kawę i zakupy, które ksiądz dopiero co zrobił.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -