30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak żyć w czasach niewiary?

Ocena: 0
847

– Są ludzie uczuleni na wiarę, bo przedawkowano im ją w dzieciństwie – zauważył ks. prof. Edward Staniek z Krakowa, który we wtorek 22 listopada, jako kolejny prelegent, wygłosił katechezę dla dorosłych w bazylice hałcnowskiej w Bielsku-Białej.

2016-11-23 16:15
rk / Bielsko-Biała (KAI), mz

Znany rekolekcjonista przedstawił swoją diagnozę dotyczącą sytuacji współczesnego wierzącego i zauważył, że przeciwności oraz doświadczane kryzysy mogą wiarę doskonalić.

Kapłan zwrócił uwagę, że zbyt wielka dawka religijnych wiadomości dla nieprzygotowanego człowieka może być szkodliwa i potrafi przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Duchowny wskazał jednocześnie na sytuację poszukiwania Kościoła nowego, opisaną w Ewangelii, gdy Jezus mówi o konieczności zamiany starych bukłaków na nowe, gdy wzywa, by wypełnić te nowe naczynia nowym winem.

– Chrystus nigdy nie powiedział, że należy zniszczyć stare bukłaki. Absolutnie jest to błąd! Każdy z nas ma wiarę w swoim bukłaku. Te bukłaki były robione siedemdziesiąt, pięćdziesiąt czy czterdzieści lat temu. W nich jest stare wino. Dla mnie dobre – wyznał prelegent. Wyjaśnił zarazem, że kryzys w Kościele polega m.in. na tym, „że są ludzie, którzy upierają się tylko przy starych bukłakach”.

– Szanujmy stare, dziękujmy za stare, ale jeśli powstają nowe, to cieszmy się, że tak jest i radujmy się, że było w nich dobre wino – zachęcił 75-letni profesor, wskazując na niedawne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

– Ludzie zobaczyli, że jest nowe, fantastyczne wino. To wino potrzebuje nowych bukłaków! One będą dzisiaj tworzone przy pomocy komputerów – dodał. Podkreślił, że zadanie Kościoła polega na szanowaniu starych bukłaków i poszukiwaniu nowego wina. – Chodzi o ponowne odkrycie miłości, jaką Bóg darzy człowieka – dodał kapłan.

Odpowiadając na główne pytanie katechezy – „Jak żyć w czasach niewiary?” – ksiądz profesor przestrzegł przed zmuszaniem kogoś do chodzenia do kościoła, spowiedzi czy korzystania z innych sakramentów. Zachęcił zarazem, by człowiekowi, będącemu daleko od Kościoła, pokazać własny przykład wiary i życia religijnego.

– Liczy się świadectwo naszego życia. Nie trzeba nawet mówić na temat wiary. Ważne jest, byśmy mieli jasno określony cel swojego życia: Bóg mnie stworzył, bo mnie potrzebuje w konkretnych sytuacjach. Świadectwo miłości jest wyjątkowo ważne. A przebaczanie jest potężną energią, miliony razy mocniejszą niż energia atomowa. Niestety wielu wierzących jest niezdolnych do przebaczenia – zaznaczył duchowny.

Nawiązując do wykładu kard. Josepha Ratzingera sprzed prawie 60 lat, ks. Staniek podkreślił, że Kościołowi, jako instytucji, która jest poważnie chora z powodu zanikającej wiary, potrzeba budowania niewielkich środowisk żyjących miłością i wiarą oraz świadomej rezygnacji z przywilejów, odgrywających w świecie tak ważną rolę.

– Potrzebna jest także rezygnacja z pozornego dobra. To jest wezwania do duchowego ubóstwa. Ale najważniejsze jest osobiste spotkanie z Chrystusem – wyjaśnił.

Kapłan zachęcił, by uwierzyć Chrystusowi, który – jak zaznaczył prelegent – ukoronował wszystko prawem miłości. Za św. Pawłem ks. Staniek powtórzył, że najważniejsze jest doskonalenie miłości.

Zwrócił uwagę, że prześladowania Kościoła nie jest niczym nowym w jego historii. Gość spotkania zaznaczył, że droga wiary jest ciasna i trudna, a przeciwności i kryzysy mogą ją doskonalić.

Ks. prof. Edward Staniek urodził się w 1941 r w Choczni koło Wadowic. Jest znanym patrologiem, kaznodzieją i rekolekcjonistą. W latach 1993-2001 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Piątek, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter