26 stycznia
niedziela
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak w rodzinie

Ocena: 5
508

Wśród monotonnych bloków na warszawskich Stegnach odmienną bryłą architektoniczną wyróżnia się kościół św. Antoniego Marii Zaccarii.

fot. Jacek Kalinowski

 

Parafia prowadzona przez ojców barnabitów znana jest w całej stolicy ze wsparcia udzielanego osobom ubogim i bezdomnym. W okresie zimowym otrzymują tu gorącą strawę, a przez pozostałą część roku – suchy prowiant. Ponadto przez cały rok mogą zaspokoić podstawowe potrzeby medyczne i sanitarne. Parafia ma wiele powodów do dziękczynienia za 25 lat duszpasterskiej pracy, które będzie obchodzić we wrześniu.

W lipcu 1995 r. kard. Józef Glemp wydał dekret erygujący parafię, a w październiku 1995 r. zawarto umowę o powierzeniu jej Zgromadzeniu Księży św. Pawła – barnabitom. Ojciec Kazimierz M. Lorek został pierwszym proboszczem. Urząd ten pełnił przez 23 lata. Był budowniczym kościoła.

– Nasza parafia od wielu lat prowadzi pomoc dla potrzebujących, i nie jest to sprawa okazjonalna, z racji świąt czy innych charytatywnych inicjatyw, np. Dnia Ubogiego. Staramy się przez cały rok troszczyć się o tych, którzy do nas przychodzą – mówi o. Tomasz Maria Więch, proboszcz od maja 2018 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!
Dziś w Kościele: sobota, II tydzień zwykły, Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 22,3-16 lub Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -