17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak to robią w Europie?

Ocena: 5
373

Kościół rzymskokatolicki, jak każda instytucja czy organizacja, potrzebuje pieniędzy, by móc funkcjonować. W różnych państwach pozyskuje je w różny sposób, ale podstawowym źródłem zawsze są ofiary wiernych.

fot. xhz

W niektórych krajach płaci się ściśle określony podatek kościelny, zbierany w ramach podatku dochodowego przez państwo. W innych nie ma takiego formalnego obowiązku, ale wierni mogą deklarować odpis podatkowy na rzecz wybranego Kościoła. Tam, gdzie podatku w ogóle nie ma, organizowane są dobrowolne zbiórki – a chyba wszędzie dzieje się to podczas niedzielnych Mszy świętych.

Czasem Kościoły prowadzą działalność gospodarczą lub inwestują, np. w nieruchomości czy fundusze. W efekcie mogą liczyć na wymierne zyski. Oczywiście, to tylko uzupełnienie wpłat dokonywanych przez wiernych. Zarazem Kościoły bywają wspierane przez państwo. Z reguły dotyczy to ich aktywności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej. Przyglądamy się, jak to wygląda, na przykładzie czterech krajów: Niemiec, Czech, Węgier i Wielkiej Brytanii.

 


NIEMCY: OBOWIĄZKOWY PODATEK

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech każdy, kto jest członkiem Kościoła, musi płacić podatek kościelny (Kirchensteuer). Wynosi on – w zależności od landu – 8 lub 9 proc., w ramach podatku dochodowego. Zwolnieni są m.in. bezrobotni i osoby o niskich zarobkach. W efekcie płaci go mniej więcej połowa wiernych.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter