20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak rabin z biskupem

Ocena: 0
1403

Kiedy w poniedziałek 9 maja szukałam zdjęcia z uroczystości wręczenia tytułu Człowiek Pojednania, który otrzymał rabin Abraham Skórka, kibicowała mi cała redakcja: uda się z tym zdjęciem czy nie.

Jak zapewne Wierni Czytelnicy zauważyli, udało się – i fotografia z uroczystości, która odbywała się w tym właśnie dniu w Kielcach i której Polska Agencja Prasowa niestety nie zauważyła, znalazła się w numerze 20. naszego tygodnika. Lubimy dostarczać jak najświeższych informacji, a ta była dodatkowo informacją radosną i pozytywną, można powiedzieć – z najwyższej półki wartości, jakim staramy się służyć.

Toteż z największą satysfakcją, bo temat jest mi bliski, dopełnię szczegółów, których wtedy znać nie mogłam. Że na przykład ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski znalazł z rabinem Skórką tyle wspólnych tematów, iż w czasie kolacji rozmawiali cały czas i zawiązały się między nimi więzy zapowiadające większą zażyłość, co już zaowocowało zaproszeniem rabina na najbliższy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, którego główne obchody będą 17 stycznia 2017 r. właśnie w Kielcach. 

I argentyński rabin z miejscowymi – bo rodzina jego ojca pochodziła z Końskich – korzeniami przyjedzie z wykładem o teologii judaizmu. Obaj duchowni nie tylko tematy mieli wspólne, ale i kilka języków, co warte podkreślenia choćby w celach dydaktycznych: bp Piotrowski był misjonarzem, więc swobodnie mówi po francusku (Afryka) i hiszpańsku (Lima), rabin Skórka też nie ogranicza się tylko do hiszpańskiego. Przykład wart naśladowania, w każdym czasie, ale zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

W 2015 r. na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ukazał się w wielkanocnym czasie artykuł, w którym rabin Abraham Skórka pisał o Ostatniej Wieczerzy: „temat, który podjęli Jezus i jego uczniowie, jest wciąż ten sam: odkupienie jednostki i ludzkości. Jak stworzyć taką rzeczywistość, w której ludzka godność ukaże się na obliczu ziemi w swoim maksymalnym wyrazie, aby obecność Stworzyciela była bardziej widoczna dla oczu i serc wielu ludzi? Było to i nadal będzie pytanie, które każde pokolenie musi sobie postawić”. Aleksander Kowalski, znany dziennikarz Radia Watykańskiego, mówiąc o tym artykule, podkreślał, że „nie jest czymś oczywistym, by Żyd pisząc o wieczerzy paschalnej pamiętał jednocześnie, że to podczas niej Pan Jezus ustanowił Eucharystię i że Pascha jest szczególnym punktem stycznym obu naszych religii”.

Ale też nie każdy rabin wykłada prawo żydowskie na jezuickim Uniwersytecie Zbawiciela. Abraham Skórka w 1973 r. ukończył Latynoamerykańskie Seminarium Rabiniczne w Buenos Aires, którego jest teraz rektorem. A w 2010 r. został doktorem honoris causa Pontificia Universidad Católica de Argentina.

Z abp. Bergoliem rabin Skórka zaprzyjaźnił się jeszcze w latach 90. Razem objaśniali świat, i teraz z Franciszkiem czynią to nadal. I to też jest wiadomość z najwyższej półki. A wątek jest tak ważny, że na pewno do niego wrócę.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 22 (556), 29 maja 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter